Kardeş kavgasına bir nihayet olsun

Başkan Kocaoğlu, 190 kişilik İzmir heyetiyle gittiği Diyarbakır'da Cahit Sıtkı'nın şu dizelerini okudu: "Memleket isterim, ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; kardeş kavgasına bir nihayet olsun"

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
BDP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in daveti üzerine CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 190 kişilik heyet ile Diyarbakır'a gitti. Baydemir, Aziz Kocaoğlu ve heyeti Türkçe ve Kürtçe 'hoş geldiniz' (xer hati) diyerek karşıladı. Başkan Kocaoğlu, basın toplantısının ardından Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket İsterim' şiirini okudu. Kocaoğlu ve beraberindeki ziyaretçileri havaalanında Baydemir, merkez ilçe belediye başkanları ile STK temsilcileri karşıladı. Heyet, tarihi Sur ilçesindeki Hasanpaşa Hanı'ndaki kahvaltının ardından İzmir'e atanan Vali Mustafa Toprak'ı ziyeret etti. Kocaoğlu, Toprak'a, "Sizi almaya geldik sayın Valim" dedi. Aziz Kocaoğlu, Diyarbakır'a uzun süredir gelmek istediklerini ifade ederek, "Bizim inancımıza göre yerel yönetimlerin, halkların birbirlerini tanıması, kaynaşması sosyal, kültürel, ekonomik hayatı paylaşması kalıcı barışın olmazsa olmazlarından. Bu ziyareti de bu yüzden gerçekleştirdik" dedi. Toprak da şunları söyledi: "Sizin teşrifiniz apayrı bir anlam taşıyor. Bütünleşme adına olumlu sonuçların olacağına inanıyoruz. Bu ziyaret aralanan kapıyı daha da açtı" dedi.

BARIŞ ANNeLERİ DE KATILDI

Heyet valilik ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Heyeti, Baydemir, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileriyle birlikte çocukları dağda olan veya çatışmalarda ölen kadınların oluşturduğu Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri da karşıladı. Kocaoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Baydemir ziyaretle "Barış, kardeşlik, dostluk köprüsü kurulduğunu" belirterek "Bu kurulan köprü umarım ilelebet devam eder" dedi. Türküyle, Kürdüyle, Süryanisiyle, Ermenisiyle, dindarı ve laikiyle bütün çeşitliliğiyle aydınlık bir geleceğin kurulmasında kararlıyız. Umarım bu buluşma sürece katkı sağlayacaktır" dedi. Çeşme'ye olan hayranlığını da anlatan Baydemir, Çeşme belediye başkanının rakibi olduğunu duyunca gelmediği söyleyerek espri yaptı.

İZMİR'DE 70 BİN DİYARBAKIRLI
Kocaoğlu ise "Diyarbakır doğumlu 70 bin insan İzmir'de yaşıyor, çocukları rakama dâhil değil. Barış ve huzur içerisinde yaşıyor. Türkiye'de yıllarca hiç kimsenin istemediği bir süreç yaşandı. Tabiî ki; bu sürecin bitmesini 76 milyon yurttaşımız istiyor. Bu anlamda yerel yönetimlere düşen çok önemli görevler var" dedi. Gazetecilerin, 'bazı belediye başkanlarının ziyarete karşı olduğu için gelmediği' yönündeki sorusuna Kocaoğlu şöyle yanıt verdi: "Bizim buraya gelmemize İzmir çok büyük bir destek veriyor. Bana akil insanların 64'üncüsü denmesine de teşekkür ediyorum." Kacaoğlu, sözlerini ise Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket İsterim' şiirini okuyarak bitirdi.

MEMLEKET İSTERİM
Memleket isterim Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Memleket isterim Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.
Memleket isterim Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun; Kış günü herkesin evi barkı olsun.
Memleket isterim Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun; Olursa bir şikâyet ölümden olsun.
Cahit Sıtkı Tarancı