'O hakaretleri edecek babayiğit göremiyorum'

Erdoğan, Kılıçdaroğlu için "Ana muhalefet genel başkanını muhatap kabul etmiyorum" dedi. Erdoğan'ın avukatları ise Kılıçdaroğlu hakkında 1 milyon liralık tazminat davası açtı

Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisini Esad'la kıyaslayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek "O denli hakareti yapabilecek bir babayiğidi karşımda göremiyorum" dedi" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca Red-Hack grubunun ortaya attığı Reyhanlı saldırısını El-Nusra örgütünün yaptığı yönündeki iddialar için de, "Bu konularda nihai netice alınmadan açıklanması o örgütlerin propagandasına yarar" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Avrupa Birliği Konsey Başkanı Herman Van Rompuy, gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Erdoğan şunları söyledi:
AB ÜYESİ OLSAYDIK FARKLI OLURDU: 1,5 milyarlık İslam dünyası ile AB arasında Türkiye'nin köprü olma özelliği var. Avrupa'da 5 milyon Türk var. Bu özelliği ile de AB'de olan bir Türkiye var. Bölgesel konularda da AB ile işbirliği yapacak bir Türkiye var. Eğer Türkiye böyle bir görevi üstlenmiş olsaydı; Ortadoğu'da fiilen müdahil olabilecek, bu işleri yaşayan, çözüm üretebilen bir ülke konumunda olabilirdi. Türkiye AB'ye çok şey kazandırabilirdi. AB katılım sürecinde beklentilerimizi en üst düzeyde istişare ettiğimiz bir görüşme oldu.
PROPAGANDAYA YARAR: (Red-Hack iddiaları için) Tabii bu hackerler, buna benzer konular istihbaratın yakından ilgilendiği konular. Bu konularda da şu örgüt, bu örgüt vesaire gibi yakıştırmaların nihai neticesi alınmadan açıklanması sadece bu tür örgütlerin propagandasına yarar. Bunlara pek itibar etmeyin. Şu anda bu belgeler ortaya çıkana kadar bunların lüzumsuz yere propagandasını yapıyorsunuz ve bu farkında olmadan teröre destektir. Burada farklı bir sürecin içindeyiz ve bu sürecin içerisinde, gerek Ortadoğu'da Suriye ile verdiğimiz bu mücadele, gerek içeride mevcut gelişmeler, bunlara yönelik atacağımız adımları el birliğiyle atmamız lazım.
ÖYLE BİR BABAYİĞİT YOK: (Kılıçdaroğlu'na açtığı tazminat davası) Kendime anamuhalefet genel başkanını muhatap olarak kabul etmiyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na o denli hakareti yapabilecek bir babayiğidi karşımda göremiyorum. Onlara gerekli olan cevabı zaten hukuk devletinde avukatlarım gerekli şekilde veriyorlar; tazminatsa tazminat... Bugüne kadar zaten kazandığımız çok tazminatlar var. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanım bu tazminatları biliyorsunuz sucuk festivallerinde halka sucuk dağıtarak gerçekleştirdi. Ben de ya İstanbul'un Sultanahmet meydanında veyahut da daha uygun bir meydanda, bunun değerlendirmesini yapacağız. Şöyle havuz biraz daha dolsun, biraz boşluk var. Dolmasını bekliyorum.

ROMPUY'UN SÖZLERİ
Erdoğan'ın ardından açıklama yapan Rompuy, sürecin yeni bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı iyi değerlendirmek gerektiğini ifade etti. Yargı ve geniş haklar çerçevesindeki reformlardan mutluluk duyduklarını ifade eden Konsey Başkanı, çözüm sürecini de takdirle izlediklerini ifade etti. Rompuy, "Vize muafiyeti öncelikli gündem maddemiz. Bu adımın ivedilikle atılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Türkiye'nin dış politikadaki katkılarının asla yadsınamaz olduğunu da ifade ederken, "Suriye için çözümü konuştuk. Türkiye bu sorundan önemli sıkıntı çekiyor. Kapılarını sonuna kadar açtı. AB Cenevre Konferansı çerçevesinde elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır" dedi. Rompuy, bir soru üzerine 2004 yılından beri AB liderler zirvesine Türkiye Başbakanı'nın davet edilmemesi ile ilgili olarak da uygulamaları değiştirme çabası içinde olduğunu belirtti.

AVUKATLAR DİLEKÇEYİ VERDİ
Başbakan Erdoğan avukatları aracılığıyla CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Reyhanlı'da ölen 51 kişinin katili Recep Tayyip Erdoğan'dır. Esad ile Erdoğan arasında ton farkı var. İkisi de baskıcı" sözleriyle ilgili 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Dilekçede "Davalı, en sert şekilde siyasi eleştiri yapabilir, ancak iftira atıp suç isnadında bulunamaz ve hakaret edemez. Artık davalının bu üslupla konuşmasının ağır bir karşılığı olmalıdır" ifadesi kullanıldı.

BİZE ULAŞIN