Kozakçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Sarıyer'deki evinde ölü bulunan eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu Zincirlikuyu Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

Cumartesi 25.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 25.05.2013 15:20
ABONE OL
Sarıyer'deki evinde ölü bulunan eski OHAL ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun cenaze namazı Teşvikiye Camii'nde kılındı. Hayri Kozakçıoğlu'nun cenazesi, İstanbul Valiliği'nde yapılan törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi.

Burada düzenlenen törene katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu, Kozakçıoğlu ile birlikte çalıştıklarını ifade ederek, 'Hepimizin başı sağ olsun. Rahmetli mesai arkadaşımdı. Birlikte çalıştık, ben ilk bakanlığım döneminde kendisi de ilk OHAL Valisi olarak görev yapıyordu. Birlikte çok mesaimiz oldu, değerli bir arkadaşımız ve devlet adamıydı. Çalışkan, işini yapmanın gayreti içinde olan bir arkadaşımızdı. Böyle bir şey beklemiyorduk. Hepimizin başı sağ olsun' dedi.

KOZAKÇIOĞLU AİLESİ: SÖYLEYECEK BİR ŞEY YOK

Kozakçıoğlu'nun cenaze namazı Teşvikiye Cami'nde öğle namazına müteakiben kılındı. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hayri Kozakçıoğlu'nun oğlu Ferhan Kozakçıoğlu, çok üzgün olduğunu ifade etti. Kozakçıoğlu'nun eşi Sabire Kozakçıoğlu ise, çok üzgün olduğunu belirterek, "Ne söyleyebilirim ki? Söyleyecek bir şey yok." dedi.

AĞAR: YAZIK OLDU

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, evinde ölü bulunan eski vali Hayri Kozakçıoğlu'nun cezaevindeyken kendisini ziyaret ettiğini söyledi. Kozakçıoğlu'nun değerli bir insan olduğunu belirten Ağar, "Yazık oldu." dedi.

Namaz öncesi camiye gelen eski bakan Mehmet Ağar, Kozakçıoğlu'nun değerli bir insan olduğunu ölümüne çok üzüldüğünü söyledi. Kendisi ile cezaevindeyken görüştüğünü anlatan Ağar, "Kendisi bana cezaevindeyken ziyarete gelmişti. Daha sonra telefonla da görüştük. Hiçbir olumsuzluk hissetmemiştim. Duyduğumda son derece üzüldüm. Yapacağımız bir şey yok, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Fevkalade değerli ve önemli hizmetler yapmıştı. Değerli bir insandı. Yazık olmuştur." ifadelerini kullandı.

Sanatçı Selami Şahin ise, "Üzülmemek elde değil. Biz şaşkınız. Yeri dolmaz erişilmez bir insandı. Allah kimseye böyle bir ölüm nasip etmesin. Çok üzgünüz. " dedi.

İLK TÖREN İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEYDİ

Kozakçıoğlu'nun Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alınan cenazesi ilk olarak 1991- 1995 yılları arasında görev yaptığı Çağaloğlu'ndaki İstanbul Valiliği'ne getirildi. Valilik önünde düzenlenen ilk törene Kozakçıoğlu'nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, kızları ve oğlu ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul'un eski valileri ile Kozakçıoğlu'nun yakınları katıldı. Törende Kozakçıoğlu'nun biyografisi okunduktan sonra okuldan bir sınıf arkadaşı duygularını dile getirdi.

Hayri Kozakçıoğlu'nun özgeçmişinin okunduğu törende konuşan kızı Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, hayatının en zor konuşmasını yaptığını belirterek, yaşamının en değerli varlığı babası Hayri Kozakçıoğlu'nu tarifsiz acılarla sonsuz yolculuğuna uğurladıklarını söyledi.

KIZI: KAHRAMANIM VE YOL GÖSTERİCİMDİ

Kozakçıoğlu, "Başarılı devlet adamı babam, aslında benim canım, kahramanım ve yol göstericimdi. Biz ailesine, devamlı dürüst ve erdemli olmayı öğretti. Arkasında gece gündüz çalışarak, ülkesine hizmetle geçirilmiş onurlu bir hayatı miras olarak bıraktı. Onun ilkelerini daima yaşatacağız. Nurlar içinde yat" diye konuştu.

Basın mensuplarının soruları üzerine kızı Meral Kozakçıoğlu bir açıklama yaptı. Kozakçıoğlu, 'Herhangi bir psikolojik, ya da fizyolojik problemi yoktu. Sağlığı yerindeydi. Herhangi bir şeyi yoktu. Biz de ne olduğunu bilmiyoruz aslında. Bizim için de şok oldu. Yapılacak bir şey yok şu anda. Hepimizin duaları onunla. Her şey son derece normaldi. Herhangi bir sorun, problem yoktu' diye konuştu. Gözyaşları içinde kısa bir açıklama yapan Sabire Kozakçıoğlu da, 'Sağlıklı bir insandı' demekle yetindi.

VALİ MUTLU: SEVENLERİ O HOŞ SADAYI YAŞATACAK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bugünün herkes için üzüntülü bir gün olduğunu belirterek, Kozakçıoğlu'nun ailesinin derin acısını yürekten paylaştığını kaydetti.

Mutlu, Kozakçıoğlu'nun İstanbul'a 1991-1995 yılları arasında hizmet etmenin onurunu yaşadığını dile getirerek, "Kendilerini yakınen tanımaktan her zaman hususi bir bahtiyarlık duydum. Değerli valim mekanın cennet olsun, yattığın yerde inşallah nur içinde yat. İstanbul ve görev yapmış olduğunuz yerlerde sizi seven, bilen insanlar elbette ki, hoş bir sadayı her vesileyle gönüllerinde yaşatacaktır. Sizi bu derin üzüntüyle ebediyete uğurluyoruz. Allah yolunuzu açık etsin" dedi.

'KANSER OLDUĞUNU AİLESİNE SÖYLEMEDİ' İDDİASI

Bu arada, NTV'ye konuşan Meral Kozakçıoğlu Özekici ve eski İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Hayri Kozakçıoğlu'nun ölüm nedeni konusundaki soruları yanıtladı. Özekici, babasının sağlık sorunu olmadığını ifade ederek "Biz de anlamadık. En mutlu, en huzurlu günlerini yaşıyordu. Sizler nasıl şoktaysanız, biz de şoktayız" dedi.

Nurettin Sözen ise Kozakçıoğlu'nun ölümü nedeniyle çok üzgün olduğunu söyledi. Nurettin Sözen, Hayri Kozakçıoğlu'nun kanser olduğu yönünde iddia olduğunu ifade etti. Sözen, "Camiye girerken kendisinin kanser olduğunu ve ailesine bildirmediğini söylediler" dedi.

'TAKMA ADI BANDITO'YDU'

Hayri Kozakçıoğlu'yla Mülkiye'nin 100. Yılında mezun olduklarını belirten Ergun Türker, Kozakçıoğlu'nun fakültedeki takma adının "Bandito" olduğunu aktardı.

Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Hayri Kozakçıoğlu'nun cenazesi, defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü. Buradaki törene, Kozakçıoğlu'nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, kızları Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, Faika Kozakçıoğlu, oğlu Ferhan Kozakçıoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Mehmet Ağar, Saffet Arıkan Bedük ve yakınları katıldı.

Kozakçıoğlu'nun cenazesi, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından oğlu Ferhan Kozakçıoğlu tarafından mezara indirildi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da mezara toprak attığı görüldü. Bu arada defin sırasında Kozakçıoğlu'nun kızlarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.