Katil ajandada

Polis, öldürülen Çeçen Medet Ünlü'nün evinde önemli bir delil buldu. Ünlü'nün ajandasına, olayın zanlısı olduğu iddia edilen "Ruslan Kemal" adını, ziyaretçiler bölümüne 15 gün içinde iki kez not ettiği anlaşıldı

Cumartesi 25.05.2013
Son Güncelleme: Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Ankara Cumhuriyet Baysavcılığı ve Emniyet Terörle Mücadele Şubesi Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Ünlü'nün öldürülmesiyle ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütüyor. Terör polisi yüzlerce kamera görüntüsünü incelemeye aldı. Zanlıların oldukça profesyonelce hareket ettiği, şu ana kadar incelenen MOBESE kayıtlarına takılmadıkları anlaşıldı. Şüphelilerin olaydan birkaç gün önce olay yeri ve gidiş güzergahında titiz keşif yaptığı belirtildi. Polisin zanlıların olay günü kullandığı gri renkli hacbek tipi aracın plakasını belirlemeye çalıştığı ifade edildi. Ancak olay saati ile cinayetin anlaşılması arasında geçen sürenin, zanlıların yurtdışına çıkma olasılığını artırdığı kaydedildi. Parmak izi incelemesinde de ipucu bulunamadı. Öte yandan şüphelinin Ünlü'nün sol tarafından ayakta kapının hemen dibinden ateş ettiği saptandı.

YÖNLENDİREN ARANIYOR
Polisin bulduğu en önemli delillerden birinin Medet Ünlü'nün ajandası olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Ünlü'nün katilinin adını ajandasına üç kez "Ruslan Kemal" diye yazdığı belirtildi. Ajandada zanlının isminin bu şekilde cinayetten önce farklı tarihlerde üç ayrı şekilde kod edildiği görüldü. Şüphelilerin cinayetten daha önce bir kaç kere İstanbul'a gidip geldikleri belirtildi. Polisin tüm havalimanlarından çıkış yapan ve ismi "Kemal" olan Çeçen uyruklu kişileri araştırdığı belirtildi. Emniyetin ayrıca bir kaç ay öncesine kadar yine aynı isimde ülkeye giriş yapan kişileri incelediği belirtildi. Polisin İstanbul'da da zanlıları yönlendirdiği öne sürülen kişiyi tespit ettiği öğrenildi. İddialara göre Ünlü her gelişinde bu isime kapıyı kendisi açtı, sekreteri açmadı. Bu da poliste katilin, Ünlü'nün yakın tanıdığı bir isim olduğu değerlendirmesine yol açtı. Polis Ünlü'nün tanıdığı çok sayıda Çeçen vatandaşın bilgisine başvurdu. Özellikle bazı Çeçenlerin savcılığa ve emniyete gelerek cinayetin çözülmesi için yardımcı önerdikleri öğrenildi. Ünlü'nün tanıdıkları cinayetin Çeçen lider Kadirov tarafından azmettirildiğini düşündüklerini belirtti. Öte yandan Ünlü'nün bu kadar tehdide rağmen silah bulundurmaması dikkat çekti.

KATİL KAMERADAÜNLÜ, K.MARAŞ'TA TOPRAĞA VERİLDİ
Medet Ünlü, dün Kahramanmaraş'ta toprağa verildi. Ünlü'nün cenazesi, ikindi namazını müteakip Ankara Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesindeki babaevine getirildi. Ailesi ve yakınları, Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti bayrağına sarılı tabutun başında dua ederek, taziyeleri kabul etti. Yakınları Medet Ünlü'nün eşi Leyla Ünlü'yü "Ağlama, sen şehit eşisin" diyerek teselli etti. Ünlü'nün oğlu Mansur ile kızları Zalina ve Belida'nın sık sık dua ettiği görüldü. Ünlü'nün cenazesi, Çardak beldesindeki Çamlı Camisi'nde kılınan namazın ardından, omuzlarda belde mezarlığına götürülerek toprağa verildi. Ünlü'nün öldürülmesi dün Ankara'da bürosunun önünde, İstanbul'da ise Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan gruplarca protesto edildi.