Unakıtan böbrek nakli oldu

Cumartesi 25.05.2013 00:00
ABONE OL
Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yapılan operasyonla, 56 yaşındaki dünürü Ali Rıza Üstün'den alınan böbrek nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, Akdeniz Üniversitesi Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Anestesi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Ertuğ, Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, Nefrololog Bora Uslu ve Hüseyin Koçak'ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Doç. Dr. Dinçkan, toplantıda yaptığı konuşmada, Unakıtan'ın daha önce böbrek nakli için organ nakli merkezine başvuruda bulunduğunu, bu sürede bir takım tetkiklerin yapıldığını söyledi. Daha sonra nakil yapmaya engel kalmadığının tespit edildiğini ifade eden Dinçkan, bugün 56 yaşındaki dünürü Ali Rıza Üstün'den alınan böbreğin Unakıtan'a nakledildiğini bildirdi.

Ameliyat boyunca bir sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayan Dinçkan, "Ameliyat yaklaşık 3,5 saatte başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Normal standartlarda bir böbrek nakli yapıldı. Kendisi şu anda özel odasında. Bütün rutinleri normal. Normal takibine devam ediyoruz" dedi.

Doç. Dr. Dinçkan, Unakıtan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu, kısa sürede taburcu edileceğini kaydetti.