Demirtaş: Çekilme Haziran sonunda biter

Pazar 26.05.2013
Son Güncelleme: Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Türkiye sınırından çıkışları hızlandıran PKK, çekilme takvimini öne çekti. Kandil çekilmenin sonbaharı bulacağını belirtirken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Haziran sonuna kadar silahlı güçler ülke dışına çıkmış olur" dedi.

KIŞANAK İMRALI YOLCUSU
"Barış ve Demokrasi Konferansı"nın ardından soruları yanıtlayan Demirtaş, Abdullah Öcalan'ı ziyaret için Adalet Bakanlığı'na Perşembe günü resmi başvuruyu yaptıklarını söyledi. Demirtaş, İmralı'ya gidecek heyette İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın yanısıra Eşbaşkan Kışanak'ın da bulunduğunu söyledi. Demirtaş, "Bu hafta bu ziyaret olur mu olmaz mı Bakanlığın cevabına göre gerçekleşecek. Biz, gerçekleşmesini arzuluyoruz" dedi. Murat Karayılan'ın Kandil'den daha önce yaptığı açıklamada, çekilmenin sonbaharı bulacağını söylemesine karşın, hava koşullarının da uygun olması çekilmeyi hızlandırdı. BDP Genel Başkanı Demirtaş da, PKK'nın Haziran'ın sonuna kadar silahlı güçleri geri çekerek, sınır dışına çıkmış olacağını söyledi. Demirtaş, "Eğer, bu takvimi aynı zamanda demokratik reformlar için de ölçü olarak alırsak parlamentonun aslında bu yaz çok tatil yapmak yerine biraz çalışması gerekebilir. Parlamento bu kadar kritik bir sorunun çözümünün tartışıldığı bir dönemde tatil yerine yasal reformlar ve yeni Anayasa konusunda yoğun çalışabilir" diye konuştu.

'YASAKLAMAYLA OLMAZ'
Demirtaş, alkol düzenlemesine ilişkin ise "Sigara ve alkol gibi hem kişinin sağlığına hem de toplumsal dokuya zarar veren her şeyle mücadele etmek gerekir ama bunun yolu parlamentodan yasaklayıcı hükümler çıkarıp, kişilerin hayat tarzında müdahalelere yol açacak şeylerin önünü açmak değil" dedi.