Diktatörün sonu yakın

Bombalı terör saldırısına maruz kalan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde halka hitap eden Erdoğan, "İnşallah en kısa zamanda Suriye'deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler. Gün yakındır" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs'ta 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla sarsılan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde halka hitap ederek "Bugünler gelip geçer ve geçecek. İnşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye'deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler. Gün yakındır" dedi. Bombalı saldırının yaşandığı belediye binası önünde binlerce kişiye seslenen Erdoğan şu mesajları verdi:

MUSALLAT OLDULAR

Yanı başımızda cereyan etmekte olan olaylar sıradan olaylar değildir. Bilesiniz ki kendi saltanatlarını, diktatörlüklerini devam ettirme gayretinin içerisinde olanlar, işte Türkiye'de bizim huzurumuza musallat olmuşlardır.
Biz asırlar öncesinde yeri gelmiş muhacir yeri gelmiş ensar olmuşuz. Fakat Türkiye'de de ensar olmaktan nasibini almamış olanlar, zalimlerle fotoğraf çektirmeyi kendileri için başarı telakki edenler, burada kardeşlerimin arasına, Reyhanlı'da fitne, nifak tohumları atmaya gayret ediyorlar.
Reyhanlılar 25 bin civarında Suriyeliye kucak açtı. Şimdi onları buradan kovma gayreti içerisine girenlere asla iltifat etmeyin. Bilesiniz ki onlar bizim kardeşlerimizdir. Ensar olacağız, kucaklayacağız.
Suriye'de diktarölük sona erdiği gün, buradaki kardeşlerimiz de evlerine dönecektir.
Türkiye güçlü bir ülkedir, hiç endişe etmeyin. Bugünler gelip geçer ve geçecek. İnşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye'deki muhalif güçler bu diktatörü indirecek. Gün yakındır. Allah'ın yardımı yakındır inşallah, hiç endişe etmeyin. Nasrun minallahi ve fethun karib.
Dükkanlarını kaybeden kardeşlerimize gerekli destekleri veriyoruz. İŞKUR'dan tüm kardeşlerimize yönelik başlattığımız bir süreç var. İşsiz olan kardeşlerimiz müracaat etmek suretiyle gerekli olan desteklerini 3 ay süreyle alacaklar.
Hatay 10 ay sonra büyükşehir olacak. Bu ilçeler artık kenar köşede kalmış ilçeler olmayacak. Tam aksine artık bunlar da büyükşehrin bir ilçesi olacaklar. Reyhanlı bundan nasibini en güzel şekilde alacak.
Kısa bir zaman sonra Reyhanlı'ya tekrar geleceğim. Başbakan olarak buraya olayın olduğu anda gelmemiş olmam bazı malum çevreler tarafından farklı olarak da değerlendirilebilirdi. Bu işin istismarcıları var. Benim bu işlerden sorumlu Başbakan Yardımcım, üç tane bakanım, milletvekillerim, Valim anında zaten buradaydı, sürekli irtibat halindeydik. Ardından sağolsun Cumhurbaşkanımızın da buraya bir ziyareti oldu.
Yani biz sizi ne hükümet olarak ne devlet olarak yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız.
Sadece benim sizden ricam şudur, aramıza fitne sokmak isteyenlere asla prim vermeyin. Suriye'den buraya gelmiş olan kardeşlerim, sizin kardeşlerinizdir. Bu kardeşlerimizin asla buralardan çıkması için olumsuz şeyler söylemeyin. Başbakan Erdoğan halka seslendikten sonra Kaymakamlık binasında 2.5 saat süren bir brifing aldı.

'SURİYE SUÇLU BELGESİ ELİMİZDE'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılara ilişkin, "Bu işin yönetimi Suriye tarafından, onun da belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut" dedi. Erdoğan, şehirden ayrılırken Reyhanlı'daki temaslarını Anadolu Ajansı ve TRT'ye değerlendirdi. Olayın sonrası ve öncesinde Reyhanlı üzerinde ciddi spekülasyonların, istismara yönelik çok ciddi adımların atıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Bu tabii Suriye'deki gelişmelerin uzantılarıydı. Buna da Türkiye'de özellikle aşırı uçlar payanda oldu, gerekli desteği verdiler. Bunu da zaten şu ana kadar istihbari bilgilerle bizler gördük. Ardından 11'inde olan hadise bunun uzantısıydı. Biliyorsunuz bu olay, Suriye organizeli ama uzantıları ülkemizde, ülkemizdeki uzantıları bu işin aktif rolünü oynadı. Ama işin yönetimi Suriye tarafından, onun da belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut ve süreç devam ettikçe yargıda bunlar daha da netleşecek ve bunları da en kısa zamanda öyle zannediyorum ki bunlar deşifre olur, ortaya çıkar."

"FARKINDALAR"
"Bugün vatandaşın arasında dolaşırken, görüşürken, konuşurken onlar da bu istismarın farkındalar" diyen Erdoğan, halka açık yapılan toplantıdaki coşku ve heyecanın görüldüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Halkımızın birliğini, beraberliğini hazmedemeyen çevreler var. Şehitlerin ailelerini ziyaret ettiğimizde ve hepsinin söylediği hükümetimize, devletimize olan güvendir." Başbakan Erdoğan Reyhanlı'daki temaslarının ardından gece İstanbul'a geldi.

HAVADAN KORUMA KALKANI KURULDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Reyhanlı'ya gelişi dolayısı ile karadan ve havadan yoğun güvenlik önlemleri alındı. 1 polis helikopteri, 3 askeri helikopter havada güvenlik için tur atarken, Hatay havaalanı çevresinde polis ve özel harekat timleri adeta kuş uçurtmadı. Basın mensupları da alana yaklaştırılmadı.
Başbakan havaalanında bir süre dinlendikten sonra Sikorsky helikopterle Reyhanlı'ya geçti. Başbakan'ın helikopterine havada 5 askeri helikopter eskortluk etti.
Erdoğan'ın helikopterinin Reyhanlı'da iniş yapacağı ilçe stadyumu çevresinde geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Özel harekat timleri ve Başbakanlık korumaları, etrafta kuş uçurtmazken, gazetecilerin görüntü almasına da izin verilmedi.

TAZİYE ZİYARETİ
Erdoğan, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Kızı ve torununu kaybeden Döne Kuvvet "Onu karşımda görünce boğazım düğümlendi. Allah razı olsun beni saymış evime geldi"dedi. Kızını kaybeden Hatice Erboz da, Erdoğan ile aralarında geçen konuşmayı anlatırken" Dua okuttu. Sağolsunlar, geldikleri için teşekkür ettik"diye konuştu.

BİZE ULAŞIN