El ve bileğinde barut izi bulundu

Evinde ölü bulunan Hayri Kozakçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı. Eski validen alınan el svaplarının incelemesi tamamlandı. El ve bilek kısmında barut izine rastlandı

Sarıyer'deki evinde ölü bulunan eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun ölüm şekliyle ilgili alınan el svabının incelemesi tamamlandı. Soruşturma kapsamında Kozakçıoğlu'ndan barut gazının dışarı sızması sonucu vücut üzerinde kalan atıkların tespitinin yapıldığı el svabı alınarak Polis Kriminal Laboratuvarı ile İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından incelendi. Yapılan aramada el ve bilek kısmında barut izine rastlandı. Bu durum Kozakçıoğlu'nun intihar olasılığını arttırdı. Dün son yolculuğuna uğurlanan Kozakçıoğlu için ilk tören 1991-1995 arasında görev yaptığı İstanbul Valiliği'nde düzenlendi. Törende konuşan kızı Meral Kozakçıoğlu Özekici "Hayatını; canından çok sevdiği ülkesine adamış olan, zor görevlerin başarılı devlet adamı babam, kahramanım ve yol göstericimdi" dedi.

ÇİLLER KATILMADI
Kozakçıoğlu için ikinci tören öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde yapıldı. Aile üyeleri, cami avlusunda taziyeleri kabul ederken törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, eski bakanlardan Mehmet Ağar, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çelenk gönderdi. Kozakçıoğlu'nun ölümünden bir gün önce yurtdışına çıkan eski başbakanlardan Tansu Çiller törene katılmadı. Sabire Kozakçıoğlu ise eşinin tabutunun başında gözyaşı döküp fotoğrafını öptü. Kızı ise "Her zamanki gibi güçlü, çevikti. Hayatının herhalde en mutlu, en huzurlu günleriydi. Seyahat programları, ertesi gün randevularımız vardı" dedi. Kozakçıoğlu, törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'YOĞUN VE YORUCU BİR ÖMÜR'
Aksu, "Benim ilk bakanlık dönemimde OHAL Valisiydi. Birlikte çok mesaimiz oldu. Değerli bir arkadaş, devlet adamıydı" dedi. Kozakçıoğlu'nun kendisini cezaevinde ziyaret ettiğini belirten Ağar ise, "Çıkınca telefonda konuştuk. Gayet iyiydi. Yoğun ve yorucu bir ömrün, böyle acı sonu da olabiliyor" diye konuştu. Mülkiye'den sınıf arkadaşı olan Ergun Türker ise, Kozakçıoğlu'nun takma adının "Bindito" olduğunu söyledi.

'KANSERDİ SÖYLEMEDİ' İDDİASI
Camide bir televizyon kanalının yayınına katılan eski İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen ise Kozakçıoğlu'nun ölümü nedeniyle çok üzgün olduğunu söyledi. Kozakçıoğlu'nun kanser olduğu yönünde iddia olduğunu ifade eden Sözen, "Camiye girerken kendisinin kanser olduğunu ve ailesine bildirmediğini söylediler" dedi.

BİZE ULAŞIN