Seyyit Taha Hazretleri Hakkari'de anıldı

Hakkari Valiliği ve Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen Seyit Taha Hazretleri Sempozyumu sona erdi.

Pazar 26.05.2013 00:00
ABONE OL
Sabah saatlerinde Hakkari'den gelen davetliler, Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem tarafından karşılandı. Davetliler daha sonra ilçe merkezinden 30 kilometre uzaklıkta bulunan Bağlar köyüne gitti. Burada Seyit Abdullah ve Seyit Taha türbelerini ziyaret eden davetliler, Kur'an-ı Kerim ve dualar okudu.

Seyit Taha'nın kabristanında bir konuşma yapan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 'Değerli kardeşlerim şu anda çok güzel bir makamda bulunuyoruz. Peygamberlerin varisleri olan bir zatın mezarında olmak çok güzel bir şeydir. Böyle büyük bir zatın kabristanında bulunmak, görmek çok önemlidir' dedi.

İran'dan gelen Seyit İbrahim Geylani ise, burada bulunmaktan dolayı çok memnun olduklarını söyleyerek, 'Irak, İran, Türkiye ve dünyanın birçok yerinde ziyarete gelen bütün insanların ayaklarına sağlık' dedi.

Şemdinli ilçe Kaymakamı Cengiz Erdem de, Seyit Taha Hazretleri Sempozyumu'nun son gününde ilçeye gelen bütün ziyaretçilere teşekkür etti.
Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halit Demir ise, Seyit Taha Hazretleri Sempozyumu'nun temel amacının barış ve kardeşlik duygularını pekiştirmek olduğunu belirterek, 'Bundan sonrada dünyanın farklı insanlarıyla bir araya getirerek barışı ve kardeşliği pekiştirerek sürdüreceğiz' diye konuştu.

Gelen davetlilere, Kaymakam Cengiz Erdem tarafından yemek verildi. Gelen ziyaretçiler daha sonra tekrar karayoluyla ilçeden ayrıldı.