Arınç'tan önemli açıklama

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Bülent Arınç Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konularla birlikte Reyhanlı patlaması, Hizbullah'ın Esad yanında yer almasına ilişkin iddilara cevap verdi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplandı.

Erdoğan Başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı, saat 13.45'te başladı.

Gelir Vergisi Kanun Taslağı, Bakanlar Kurulunda imzaya açılacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı Gelir Vergisi Kanun Taslağı, bugünkü Bakanlar Kurulunda imzaya açılıyor.

Arınç, Kılıçdaroğlu'nun Reyhanlı'yı ziyaretinde buraya siyaset yapmaya gelmediğini söylemesine karşın, 10 dakika sonra hemen vıcık vıcık açıklamalar yapmaya ve Başbakan'ın ABD ziyaretini eleştirmeye başladığını söyledi.

Patlamaların meydana geldiği İstihbaratlar konusunda ihmaller olduğu iddiasına ilişkin araştırmalar sürdüğünü, söyleyen Arınç, Apaydın kampına yönelik bir saldırı düşünülmüş ve oradaki sığınmacılara yönelik bir hareket tespit edilmiştir. CHP heyetini Esad'a götürenler bu saldırı planlayıcılar arasında yer aldığı görülmüştür." dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Apaydın Kampı'na da maalesef bir saldırı düşünülmüş ve oradaki sığınmacılara karşı bir hareket planlanmıştır. Bununla ilgili soruşturma devam etmektedir. O saldırıyı planlayanların içerisinde CHP heyetini Esad ile buluşmaya götüren kişilerin olduğu da bilinmektedir. Ancak soruşturmanın gizliliği esastır. Zannediyorum bittiğinde ve yargı süreci başladığında bu kişiler hem takma kod adlarıyla hem de bizzat öz isimleriyle hepinizin bilgisine tekrar sunulmuş olacaktır" dedi.

Arınç, Lübnan'da Hizbullah'ın militanları ve askerlerinin Manyas katliamında çok önemli rolü olduğu doğrudur. Hizbullah'ın bu tutumu, Arap Birliği ve İslam Alimleri Birliği tarafından kınanmıştır. Hizbullah'a karşı dünya kamuoyunda oluşacak tepkileri de kendileri göğüsleyecektir.

Arınç, Reyhanlı konusunda gözaltına alınanlar olduğunu yeni itiraflar geldiğini, yargı için hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Arınç, MHP Milletvekili'nin her gün basın bürosunu bir saat kapattığını ve açıklamalar yaptığını bunun da normal olmadığını söyledi. 2006-2007 yılları arasında bir toplantıda 10. Yıl marşı okunurken çevresindekilerin ayakta okumasına karşın kendisinin ayağa kalkmadığını, 10. Yıl marşının ayağa kalkılamayacağını bunu yapanların cahiller olduğunu söyledi.

Arınç Manisa'da düzenlenen ve kendisinin de katıldığı bir etkinlikte törene katılmayanların mektupları okunurken oraya törene katılanların isimlerinin dahi okunmadığına itiraz ettiğini ayrıca mehter marşının en sona kalmasını da kabullenemediğini söyledi.

BİZE ULAŞIN