'Asla ayrı düşmeyeceğiz'

"Siyasi ister Türkçülük, ister Kürtçülük, ister Lazcılık olsun hepsinden uzağız" diyen Erdoğan, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet" dedi

Pazartesi 27.05.2013
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün İstanbul Eyüp'te inşa edilen Vialand Tema Park ve Eğlence Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, AB Bakanı Egemen Bağış, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra Mekke, Bombay ve Bingazi belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada önceki gün Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gittiğini hatırlatarak, bu ziyaretiyle ilgili şunları söyledi: "Dün Hatay'daydım. 51 kardeşimiz biliyorsunuz şehit edildi. Fakat orada ben tüm ailelerin o mütevekkil halini gördüm. Fakat bütün bunlara rağmen biz terörle mücadelede her zaman dikkatli olacağız. Birbirimizi Allah için seveceğiz. Biz Türk'ü, Kürdü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı asla birbirimize ayrı düşmeyeceğiz. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü seven bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizde dinsel milliyetçilik olamayacak. Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Musevi'si, Sünni'si, Alevi'si, böyle bir ayrım olamayacak. Bizim aramıza siyasi mezhepçilik sokanlara biz her zaman uzak duracağız. Bizim aramıza siyasi etnisiteyi sokanlara her zaman uzak duracağız. İster siyasi Türkçülük, ister siyasi Kürtçülük ister siyasi Lazcılık şu olsun bu olsun hepsinden uzağız. Bizim için önce insan. Biz buna bakacağız. Kardeşlerim, bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Ve 780 bin kilometrekaresi ile 76 milyon nüfusu ile değerli kardeşlerim tek bayrak altında yola çıkarken ne dedik? Tek millet dedik. Tek bayrak dedik. Tek vatan dedik. Tek devlet dedik. Ve bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz." Erdoğan, Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) öncülüğünde buluşarak Samsun'dan dünyaya mesajlar veren Çerkeslerin 149. anma etkinliklerine de telgraf gönderdi. Mesajında Kafkasya'nın kadim bir tarihe beşiklik ettiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları belirtti:

ÇERKESLERE MESAJ
'"Cesur ve onurlu bir halka ev sahipliği yapmış bu coğrafya meşakkatli dönemlerden geçmiştir. 149. anma töreninde sürgünde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Her geçen yıl artan bir idrak ile bu hadise unutulmayacak, gelecek nesiller tarafından da aynı şuurla hatırlanacaktır. Uluslararası farkındalık oluşturulması açısından ciddi önemli bulduğum bu gibi etkinliklerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum."