Bakanlar Kurulu toplandı

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı. Toplantının öncelikli gündeminde ise Suriye'de yaşanan gelişmeler, Reyhanlı'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenecek tazminatlar ile yaralılara yapılacak yardımlar yer alıyor.

Pazartesi 27.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013 15:39
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun öncelikli gündem maddesini Suriye'de yaşanan gelişmeler oluşturuyor. Suriye'de yaşanan gelişmeler ve bunların Türkiye'ye olan yansımalarının ele alınması beklenen toplantıda ayrıca ABD ziyareti sonrasında Suriye'de yaşanması muhtemel senaryoların da ele alınması tahmin ediliyor. Toplantıda ayrıca Hizbullah'ın Esad'ın yanında olmasını açıklamasının ardından Suriye'deki durumun gidişatının ve bunun Lübnan'a sıçrama ihtimalinin de değerlendirilmesi bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'ın hafta sonunda Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yaptığı ziyaretin de toplantıda ele alınması bekleniyor. Reyhanlı'da gerçekleşen bombalı terör saldırısının faillerinin, bu saldırının nasıl gerçekleştirildiğine dair eldeki istihbarat bilgilerinin ve alınan tedbirlerin toplantıda detaylı bir şekilde masaya yatırılması tahmin ediliyor. Ayrıca Reyhanlı'da hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenecek tazminat miktarı ile yaralılara ve iş yerlerine yapılacak yardımların da yine Bakanlar Kurulu'nda ele alınması bekleniyor.

Diğer yandan, çözüm sürecine ilişkin son gelişmelerin de toplantıda değerlendirilmesi ve Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin kurula bilgi vermesi beklenirken, ekonomideki son gelişmelerin de toplantıda gündeme gelmesi tahmin ediliyor.