Beyoğlu'nda Emek protestosu

Beyoğlu'nda yıkılan Emek Sineması'nın arazisine yapılacak inşaat için verilen ruhsatın iptalini isteyen bir grup, belediye önünde eylem yaptı. Belediyeye girmek isteyen grupla polis arasında arbede yaşandı.

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu üyesi bir grup, ellerinde çeşitli enstrümanlarla Beyoğlu Belediyesi önünde eylem yaptı. 'Emek'in yıkılmasından sorumlusun, ruhsatı iptal et' yazılı pankartlar taşıyan grup, basın açıklaması yaptı. Oyuncu Gizem Akman da eyleme katılarak gruba destek verdi. Grup adına açıklama yapan Hülya Gülen, 'Emek Sineması içinde bulunduğu yapı kompleksinde yapılması planlanan bir alışveriş merkezi uğruna yıkılmıştır' diyerek yıkım kararına tepki gösterdi. Yıllardır Emek Sineması'nın yıkımına karşı çıktıklarını anlatan Gülen, 'Ama egemenler bunu görmezden geldi. Biz yıkımla Emek'ten vazgeçmiyor, Emek'le ilgili kararlılığımızı daha da haykırıyoruz' dedi.

Basın açıklamasının ardından eylemciler, hazırladıkları dilekçeyi Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a vermek için içeri girmek istedi. Bunun üzerine özel güvenlikçiler hemen kapıları kapattı. Daha sonra polis eylemcilere dağılmaları yönünde anonslar yaptı. Ancak eylemci dağılmayınca polis kalkanlarını kullanarak grubu uzaklaştırdı. Bu sırada eylemcilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sonrası grup belediyeden uzaklaştırıldı. Bir süre daha belediyenin önünde bekleyen eylemciler, daha sonra dağıldı.

BİZE ULAŞIN