'Çözüm süreci tüm halka nefes aldırdı'

"Demokrasi ve Barış Konferansı" bildirgesinde çözüm sürecinin halka nefes aldırdığı belirtilerek, yeni anayasa, özerklik, ders kitapları ve barış hukuku taleplerine yer verildi

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Demokrasi ve Barış Konferansı'nın ikinci günü renkli görüntülere sahne oldu. Türkçe, Kürtçe, Ermenice barış mesajlarının verildiği konferansa 500'e yakın sanatçı, yazar, akademisyen, katıldı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un da yer aldığı konferansta, "Hakikat, Yüzleşme ve Adalet", "Hukuk, Yol Temizliği ve Yeni anayasa" ile "Barışın Toplumsallaşması ve Demokratik Mücadele" komitelerinin sonuç bildirgeleri açıklandı.

HERKES NEFES ALDI

Bildirgede, "Çatışmaların durması tüm halklarımıza nefes aldırdı. Çekilme süreci, Akil İnsanlar Heyetinin çalışmaları, Çözüm Komisyonu kurulması önemli. Kapsamlı ve adil bir barışa ulaşmak için yaşanan travma ve acılarla yüzleşme önemli" denildi. Bildirgede, Abdullah Öcalan'ın talep ettiği Hakikat Komisyonu'nun oluşturulması istendi. Yeni anayasa vurgusu yapılan bildirgede şunlar kaydedildi: "Herkesin anadiliyle eğitim gördüğü, farklı dil, kültür ve inançları kucaklayan bir anayasa hazırlanmalı. Tüm ders kitapları gözden geçirilmeli. Barışın hukuku oluşturulmalı. Toplum ayırımcılık konusunda eğitilmeli. Nefret söylemi, ayrımcılığı cezalandıran düzenlemeler yapılmalı. Türkiye 'gözaltında kaybetme' sözleşmesine imza atmalı. Yerel yönetimler özerklik şartı üzerindeki çekinceler kaldırılmalı."

ÖZERK MARMARA TALEBİ
Konferansta konuşan Ahmet Türk, acılı ve sancılı bir süreçten sonra barışı tartışmanın çok önemli belirterek, "Meseleye sadece devlet ve PKK olayı olarak bakılmamalı. Türkiye'nin hassasiyetleri denerek Kürt halkının hakları kurban edilemez. Kürt sorunu sadece Türkiye'nin sorunu değil. Ortadoğu da Kürtler hem istikrarın hem de istikrarsızlığın nedeni.Eğer biz bu barışı hükümete, devlete teslim edersek o zaman büyük bir yanlış yapmış oluruz" dedi. BDP milletvekili Sebahat Tuncel de, ilginç bir çıkış yaptı. "Demokratik Özerk Kürdistan temel talebimiz" diyen Tuncel, "Tabii özerk Marmara, demokratik Cumhuriyet de temel talebimiz" diye konuştu.

BİLDİRİ İMRALI'YA GÖTÜRÜLECEK
BDP, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya gidecek heyet için Adalet Bakanlığı'na Gültan Kışanak, Pervin buldan ve Sırrı Süreyya Önder'in isimlerini bildirmişti. Heyet için iznin birkaç gün içinde verilmesi bekleniyor. Kongrede bildirgesini heyetin Öcalan'a vereceği öğrenildi. Öte yandan Erbil'den kimlik ve örgütlenme izni isteyen PKK, sivil siyaset provasının ilk adımını attı. KCK ismiyle siyasallaşmaya hazırlanan örgüt, Erbil'de yapılacak konferans için diyalog ve görüşme komitesi kurdu.