'Savaşlar masada kazanılmaz'

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra: 2'nci Cenevre sürecinden umudum yok. Alanda durum buyken bizi hiçbir konferansa gönderemezsiniz. Savaşı sahada kazanırsınız

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Suriye'de siyasi geçiş sürecini başlatmak için toplanması beklenen 2'nci konferansa dair muhalefetin rezervlerini Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra anlattı. Suriye muhalefeti, İstanbul'da konferans konusunda nihai kararını vermeye hazırlanırken, Sabra, "Önce alanda bizi üstün hale getirin, sonra konferansı toplayın" dedi. Amman'da katıldığı Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısının ardından İstanbul'a dönüş yolunda, SABAH'a konuşan Sabra, 2'nci Cenevre Süreci'nin şu anda yapılmasını istemediğini belirterek, şunları söyledi: "2'nci Cenevre'den umutlu değilim. Alandaki durum buyken bizi hiçbir konferansa gönderemezsiniz. Önce alandaki durumu değiştirmek gerek. Savaşı masada değil sahada kazanırsınız. Gerçek alanda kazanılır. Müzakere ile kazanamazsınız."

'BİR NUMARALI DOSTUMUZ TÜRKİYE'
Sabra, konferansın ya şimdi ya da 6 ay sonra toplanması konusunda iki görüş olduğunu belirtirken, şimdi olmaması için nedenleri sıraladı: "Konferansa gitmemiz için teşvik eden arkadaşlarımız bile, orada olmanın bizim için daha iyi olacağını söyleyemiyor. Sadece koltuğunuzu boş bırakmak yerine oraya gitmek iyi olabilir diyorlar. Bu konferans yapılsa bile hiçbir sonuç üretmez. Sadece İran ve Suriye'ye zaman kazandırır. Bizim yeterli silahımız yok. Eğer Esad rejimi bu silah desteğini almasa ancak 2-3 ay dayanabilir." Suriye'de Hizbullah'ın her yerde olduğuna işaret eden ve "Kimse bunun sonunun ne olacağını düşünmüyor" diyen Sabra, Reyhanlı saldırısını krizinin bölgeye yayılmasının göstergesi olduğunu da söyledi. Sabra, sahada durumun muhaliflerin aleyhine gittiğini belirtirken de, "Esad'ın 3 dostu var; İran, Rusya ve Çin. Ama dürüstçe konuşmak gerekirse, 100 kadar Suriye'nin dostu ülkeden daha etkili" diye konuştu. George Sabra, kendilerinin dostu olan ülkeleri 3 kategoride topladıklarını ve birinci sırada Türkiye'nin yer aldığını sonra da Suudi Arabistan ve Katar'ın geldiğini belirtirken, Arap ülkelerine yönelik de şu sitemde bulundu: "2 yıldır SUK'un başkanıyım ve iki yılda sadece 40 milyon dolar aldık. Bunun yarısı Libya'dan. Yani 20 ve gerisi Katar ve BAE'den."

'CHP DE ARTIK BİZİ ANLIYOR'
2'nci Cenevre Konferansı'nda muhalefeti temsil etmesi beklenen Sabra, yönetimden kimlerin yer alabileceği konusunda iki isme yeşil ışık yaktı. Sabra, "Belki Muallim veya Faruk El Şara olabilir. Onlar asker veya istihbarattan değiller. Onların kanlı elleri yok" dedi. Suriye politikası ile ilgili olarak kendilerini eleştiren CHP'nin değiştiğini kaydeden Sabra, "Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığım görüşmeden sonra CHP artık bizi çok daha çok anlıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı da yeniden görüşmek istediğini belirtti" diye konuştu.