Bakan müjdeyi verdi

Bakan Binali Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'ndeki bakım çalışmalarının Marmaray'ın açılış tarihi olan 29 Ekim'den sonra yapılacağını söyledi.

Salı 28.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013 17:51
ABONE OL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yarın temeli atılacak 3. köprü inşaatının bulunduğu Garipçe'de incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'ndeki bakım çalışmalarının ertelendiğini açıkladı.

Bu yaz yapılması planlanan bakım çalışmalarının Marmaray'ın açılışından sonra gerçekleştirileceğini anlatan Bakan Binali Yıldırım, 'Bu köprü ile ilgili büyük bakım dediğimiz bakıma yönelik, yani askı kablolarının değiştirilmesi, ana taşıyıcı elemanların gözden geçirilmesine yönelik hazırlıklar tamamlandı. İhalesini de bu yıl içinde yapacağız. Ancak işin fiilen başlaması Marmaray'ın devreye girmesinden sonra olacak. Her ne kadar trafiğin olumsuz etkilenmemesi için iş planı hazırlansa da yine de bir kısmi etkilenme söz konusu olacağı için Marmaray'dan sonra işe başlamayı uygun gördük. 29 Ekim'den sonra en uygun tarihte birinci köprünün büyük bakımını gerçekleştireceğiz' dedi.

Yıldırım yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımlarıyla temeli atılacak olan 3'üncü köprü ile ilgili açıklama yaptı. Yıldırım özetle şunları söyledi:

''İstanbul'a 3. köprünün temel atma töreni yarın, tören öncesi hazırlıkları yerinde görmek için buradayız. Çok yoğun bir hazırlık çalışması var. Köprünün ayaklarının gireceği temel yerler hazırlanmış vaziyette. Her türlü hazırlık planlandığı şekilde sürüyor. Köprü ve otoyol, yeni bir çevre yolunu teşkil ediyor.

'TRAFİK SIKIŞIKLIĞININ MALİYETİ YILDA 3 MİLYAR LİRA'

İstanbul'daki trafik sıkışıklığının maliyeti yılda 3 milyar lira. Bu köprü geç başlanmış bir projedir. Dünyanın en geniş köprüsünü yapıyoruz. Şerit sayısı 8, iki de demir yolu 10 şerit. Otoyol da 8 şeritli. Ekolojik bir proje, amacımız dokuyu korumak. İhalede geçen yıl 20 Nisan'da teklifler alındı. Temmuz'un ilk haftası değerlendirildi.

Toplam dolgu 70 milyon metreküp. Köprü ile birlikte 45 altgeçit ve 63 üstgeçit yapılacak. Köprü tamamlandığında transit trafik buradan yapılacak. TIR'lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek. 7 tepeli İstanbul 7 büyük projeyle taçlanacak.

3. KÖPRÜ'NÜN GEÇİŞ ÜCRETİ

Geçiş ücretleri şöyle; belirlediğimiz tavan ücretleri var. Otomobil eşdeğeri oluyor. Kamyonsa, TIR'sa 3-4 otomobile eşdeğeridir. Dingil sayısına göre değişiyor. Yolda kilometre başına 0.8 cent, doların 10'da birinden az.

Köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak. Bunlar tavan ücretlerdir. Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz ancak bu ücretlerin altında bir tarife uygulamasına da mani bir hal yok. İşletmecinin kendi kararıdır. İşletmeci, trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir.''