Demirel'e ziyaretçi akını

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel'in vefatının ardından taziyeleri Güniz Sokak 31 numaralı konutunda kabul ediyor.

Salı 28.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013 16:13
ABONE OL
Güniz Sokak tarihinin en yoğun günlerinden birini yaşıyor. Eski bakanlar, milletvekilleri ve birçok tanınmış isim taziye ziyareti için Güniz Sokak'a geldi. Taziye ziyaretine gelen isimler arasında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Masum Türker, eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, eski Meclis Başkanı Köksal Toptan, eski bakanlardan Sümer Oral, İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker, İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan, eski bakanlardan Necmettin Cevheri, eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin bulunuyor.

Ziyaretçiler konut girişinde bulunan koruma ofisine öncelikle isimlerini yazdırıyor. İsimler 6'şar, 7'şer kişilik gruplar halinde konuta alınıyor. Grupların yaklaşık 5'er dakika süren ziyaretleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

"BİRBİRLERİNE BU KADAR DÜŞKÜN BİR ÇİFT GÖRMEDİM"

Eski Bakanlardan İsmet Sezgin, Süleyman-Nazmiye Demirel çifti için, "Bunca yıllık siyasi yaşamımda birbirlerine bu kadar düşkün bir çift görmedim" yorumunda bulundu.

Eşi Nazmiye Demirel'i dün gece kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e taziye ziyaretleri sürüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ardından Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretçileri akın ediyor. Eski Bakanlardan İsmet Sezgin, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Masum Türker ve DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da Nazmiye Demirel'in vefatından dolayı Süleyman Demirel'e taziye ziyaretinde bulundu.

Eski Bakan İsmet Sezgin, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada değerli bir insanı kaybettiklerini belirterek, Nazmiye Demirel'in 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in acı ve tatlı günlerinde, kederde ve tasada her zaman yanında olduğunu anlattı. Sezgin, "Ben bunca yıllık siyasi yaşamımda birbirlerine bu kadar düşkün, birbirlerini bu kadar seven, birbirlerine bu kadar bağlı bir çift görmedim. Beraber yurtiçi, yurtdışına gezilere gittiğimiz zaman Süleyman Demirel bilgi verirdi. Türkiye first lady olarak çok kişi gördü. Bunların içinde bir devlet büyüğünün eşi olarak Nazmiye hanımın özel, müstesna bir yeri var" şeklinde konuştu.

Demokrat Part Genel Başkanı Gültekin Uysal ise Nazmiye Demirel' in vefatını üzüntüyle öğrendiklerini belirterek, "Heyetimiz ile başsağlığı için buradayız. Nazmiye hanım, liderlerin arkasında kendi özelinde çile çeken insan olarak milletimizin takdirine layıktırlar" ifadelerini kullandı.

BAYKAL: "HASRET GİDERDİK"

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, taziyelerini iletmek üzere 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etti. Baykal, "Özlemiştik Süleyman Bey'i, kısa bir süre de olsa hasret giderdik" dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Eşi Nazmiye Demirel'in vefatının ardından Güniz Sokak'taki evinde taziyeleri kabul etmeye devam ediyor.

Demirel'i ziyaret edenler arasında CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da yer aldı. Yaklaşık 15 dakika içeride kalan Baykal, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Nazmiye Demirel'in vefatından duyduğu üzüntüyü belirterek, başsağlığı dileklerini iletti. Baykal, 9.Cumhurbaşkanı Demirel'in ise sağlığının yerinde olduğunu belirterek, "Özlemiştik Süleyman Bey'i. Kısa bir süre de olsa hasret giderdik" ifadelerini kullandı.

ÇİÇEK'TEN DEMİREL'E TAZİYE ZİYARETİ

TBMM Başkanı Cemil Çicek, eşi vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e taziye ziyaretinde bulundu. Çiçek'i, Güniz Sokak'taki Demirel'in ikametgahına gelişte Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur karşıladı. Demirel'e taziyelerini ileten TBMM Başkanı Çiçek, daha sonra Güniz Sokak'tan ayrıldı.

KOMUTANLARDAN ZİYARET

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Mehmet Erten, Güniz Sokak'taki ikametgahında Demirel'i ziyaret ederek başsağlığı dileklerini iletti.