"Hayata Dönüş" davasında arbede

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "Hayata Dönüş Operasyonu" davasında, duruşma salonunda görevli jandarma, sanıklar ve sanık yakınları arasında çıkan arbede sonrası, göz yaşartıcı gaz kullanıldı.

Salı 28.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013 15:27
ABONE OL
Ümraniye Cezaevi'ndeki ölüm orucu eylemlerine son vermek amacıyla, 2000 yılının Aralık ayında başlatılan ve 1'i asker 8 kişinin ölümü, birçok kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan "Hayata Dönüş Operasyonuna" ilişkin, o dönem Ümraniye Cezaevi'nde kalan 399 mahkumun, sanık olarak "isyan, patlayıcı madde bulundurma ve öldürme" gibi suçlardan yargılandığı davanın görülmesine, Anadolu Adalet Sarayı 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Saat 11.00'de başlayacağı bildirilen duruşma, üye hakimin izinli olması, onun yerine atanan diğer üye hakimin hastalandığının ve başka bir hakimin görevlendirildiğinin belirtilmesi üzerine, 1,5 saat gecikmeyle başladı. Başka suçtan tutuklu sanıklar ve avukatlar ile gazetecilerin alınması, kapıda bekleyen ve içeri alınmayan sanık yakınlarının protestosuna neden oldu.

Dışarıda bir süre slogan atan ve alkışlı eylemde bulunan sanık yakınları, daha sonra duruşma salonuna alındı. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle güvenlik görevlileri bazı sanık yakınlarını dışarıya çıkarmak istedi. İtişmeler yaşandığı sırada sanıklar da yakınlarına kötü davranıldığı gerekçesiyle güvenlik görevlileri ile jandarmalara saldırdı. Çıkan arbedede, jandarma sanıkları uzaklaştırmak için duruşma salonunda göz yaşartıcı gaz kullandı. Salonda bulunanlar gazdan etkilenirken, birkaç kişinin de baygınlık geçirdiği görüldü.
Operasyonlar sırasında cezaevinde olan, bir süre tedavi gördükten sonra sağlığına kavuşan ve davayı izlemeye gelen Nihat Göktaş da gazdan etkilendiği için salondan çıkarıldı.

Göktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, "13 yıl öncede gaz yemiştim. Şimdi yine yiyorum, arada değişen hiç birşey yok. Bu durum bana operasyonu hatırlattı" diye konuştu. Bu arada, adliyedeki sağlık ekipleri de yaralılara müdahale etti.

Duruşmaya verilen aranın ardından, mahkeme başkanı duruşmayı 30 Ekim'e ertelediğini söyledi.