'Derhal istifa et'

CHP'nin rehberinin Reyhanlı'nın planlayıcısı olduğuna ilişkin delillerin yargıya verildiğini söyleyen Erdoğan, "Vatana ihanete bulaşan Kılıçdaroğlu istifa etsin" dedi

Çarşamba 29.05.2013
Son Güncelleme: Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP heyetini Şam'a götüren, Esad ile görüştüren, görüşme heyetlerinde yer alan kişinin Reyhanlı saldırısını ve engellenen Akaydın Kampı saldırılarını bizzat organize eden kişi olduğunu söyledi. CHP'nin, vatana ihanet girişimlerine bulaştığını ve bunlarla irtibatlı hale getirildiğini ifade eden Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na "istifa et" dedi. Erdoğan şunları söyledi:
Reyhanlı'da 17 yaşındaki oğlu Oğulcan şehit olmuş, onu kaybeden baba Ahmet Tuna bizden para istemedi. Oğulcan'ın isminin okuduğu okula verilmesini istedi. Onunla birlikte şehit olan 3 kardeşimiz Abdülkadir İşcan, Mustafa Kaya, Mehmet Koray Cüdelioğlu'nun isimlerini de okullara vereceğiz.
Hatay'da gerçekten tehlikeli bir oyun oynanmak isteniyor. Bu oyun Türkiye dışında tezgahlanıyor. Hatay'da gazeteci, tüccar, işadamı kılığındaki bazı karanlık şahısların, ajanlık, vatana ihanet derecesindeki faaliyetleri tespit edilmiştir ve bunlar tutuklanmıştır. Hatay ve ilçelerinde yapılan mültecilere yönelik saldırgan girişimlerde, kökü dışarıda olan bu yapılanmaların etkisi var.
CHP'yi ve Genel Başkanı'nı Türkiye aleyhine oynanan bu oyunlardan dikkatle uzak kalmaya çağırıyorum. İlk günden bugüne Reyhanlı'yı tahrik etmek için son derece örgütlü bir psikolojik harekata giriştiler. Türkiye'nin tarihindeki hiçbir siyasi parti böyle bir karanlık ilişkinin, komplonun içinde yer almamıştı. Bize terörist başı diyecek kadar izanını şuurunu kaybetmesi bu karanlık senaryolarda yer almanın getirdiği suçluluk psikolojisidir.
CHP'den 2 heyet diktatör Esad ile görüştü, fotoğraflar çektirdi. Mayıs ayında hem Reyhanlı saldırısı hem Apaydın kampı başta olmak üzere de saldırılar ile ilgili operasyon planları yapıldı. Mülteci kamplarında bomba patlatmak ve kaçırmak hedeflendi. Bu saldırıların hepsi gerçekleşmeden önlendi. Bütün bu operasyonlar ve kanlı komplolar Suriye içinde işadamı görüntüsündeki karanlık bir adam tarafından planlandı. Şimdi Suriye'de, Türkiye'ye gelemiyor. Babası da Hafız Esad ile birlikte çalışıyordu. Türkiye içinde bazıları işbirlikçi ve maşa olarak kullanıldı. Bilgi ve belge sızdırdı. CHP'li bir milletvekilinin akrabası bu senaryoların içinde yer aldı.

İHANETE BULAŞTIN
CHP heyetini Esad'a götüren, rehberlik eden kişi Reyhanlı saldırısının ve diğer engellenen saldırıların planlayıcısının ta kendisidir. Taksicilerden, şoförlerden, turizm şirketlerinden bahsetmiyorum. CHP heyetlerini alan, Lazkiye'ye oradan da Şam'a götüren, aynı heyette yer alan görüşmelere giren, fotoğraflarda yer alan şahıs bu saldırıları planlayan şahıstır. İfadeler tüm deliller yargının elindedir. Boğazlarına kadar çamura batmış durumdalar. Benim istihbarat teşkilatımın elinde deve fotoğrafları yok. Otomobil fotoları var plakaları ile. CHP Genel Başkanı ile milletvekilleri son derece tehlikeli bir oyun içinde yer almıştır. CHP bu mesele ile ilgili tatmin edici açıklama yapmak zorundadır. Hatta Genel Başkan ve bu milletvekilleri derhal ama derhal istifa etmelidir. CHP, vatana ihanet girişimlerine bulaşmış, bunlarla irtibatlı hale gelmiş, getirilmiştir.

2 AYYAŞIN YAPTIĞI YASA...
Başbakan Tayyip Erdoğan, alkol yasası ile ilgili de şu ağır açıklamaları yaptı:
Birçok hastalıkların anası alkoldür. Şu basit gördüğümüz sigara aslında insanı lime lime doğruyor. 'Bunu inancın nedeniyle yapıyor, İslam böyle emrettiği için yapıyor...' 'Bunu din emrediyor' diye karşısında mı duracaksınız? İki tane ayyaşın yaptığı yasa sizin için muteber oluyor da inancın emrettiği bir gerçek, vaka niçin sizler için reddedilmesi gereken bir olay haline geliyor? 'Türkiye'de alkol yasaklandı' diye propaganda yapılıyor. Bunu söyleyenler yalancıdır. Çıkan düzenleme hiç kimsenin yaşam tarzına yönelik bir müdahale değildir.

ŞEHİT ÖĞRENCİLERİN İSİMLERİ OKULLARA VERİLECEK
Başbakan Erdoğan, Reyhanlı'ya ziyareti esnasında bombalı saldırıda hayatını kaybeden Oğulcan Tuna'nın babasının oğlunun isminin yaşatılması isteğini yerine getirmek için Hatay Valiliği'ne talimat verdi. Reyhan'a bağlı Beşaslan İlköğretim Okulu'na Meyrem Zor'un, yapımı süren ortaokula Abdülkadir İşcan'ın, Reyhanlı Ticaret Meslek Lisesi'ne Oğulcan Tuna'nın ve Mustafa Kemal Mahallesi'ne yapılacak ortaokula Mehmet Koray Cüneydioğlu'nun isimleri verilecek.