'Anayasa olmazsa travma yaşanır'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Anayasa çalışmaları için, "Başarılı olamazsa travma yaşanır. Anayasal sorunlara duyarlılık azalır" dedi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, anayasa yapım süreci ve başkanlık sistemi konusunda uyarılarda bulundu. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Kılıç şu mesajları verdi:
YENİ ANAYASADA OLMAZSA TRAVMA YAŞANIR: Zaman zaman umutsuzluğa kapılsak da bekleyişimiz son ana kadar devam etmelidir. Toplumda yeni bir anayasa konusunda ortaya çıkan bu güçlü irade ve isteğin karşılıksız kalmasının yaratacağı travma anayasal sorunlara karşı ilgili duyarlılığı son derece azaltacaktır. Kendi doğruları dışında öteki önerilere kapıları kapatmak siyaset kurumlarının anayasayı değiştirme konusundaki samimiyetlerini de sorgular hale getirir.
AZINLIKTAKİ KESİM UNUTULMASIN: Toplumu, çoğunluğun veya azınlığın dayatmalarıyla karşı karşıya bırakmak gerilimi artıracağı gibi diyalogların kopmasına neden olacaktır. Azınlıkta kalan kesimlerin temel haklarının da sayısal üstünlüklere bakılmaksızın demokrasinin ve hukuk devletinin teminatı altında olduğu unutulmamalıdır.
BAŞKANLIK İÇİN KRİTİK UYARI: Yeni anayasa çalışmalarında gündeme gelen başkanlık sisteminin yürütme organının parlamento üzerindeki vesayet sorununa çözüm için güçlü, istikrarlı bir yürütme organını tesis etmek amacıyla önerildiği açıklamalardan anlaşılmaktadır. Anayasa Mahkemesi'nin, siyasi bir belge olan anayasaya dayanarak yine siyasi bir ürün olan kanunların uygunluk denetimini yapıyor olması, onun anayasal projeler karşısında kayıtsız kalması gerektiği sonucunu doğurmaz. Önemli olan 'yerindeliğin takdir edilmesi' gibi bir yanlışlığın yapılmamasıdır.


BİZE ULAŞIN