Gezi Parkı savaş alanına döndü

Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmasını protesto eden gruplara polisin müdahalesi gün boyu sürdü. Gezi parkının etrafındaki müdahalenin ardından Taksim Meydanı'nda da eylemcilere polis biber gazı sıkarak müdahale etti.

Taksim Gezi Parkı'nda olaylar yeniden başladı. BDP'li Sırrı Sürreyya Önder'in de aralarında bulunduğu grup, ellerinde bayraklarla 1 saat oturma eylemi yaptı. Daha sonra yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Yürümekte ısrar eden eylemcilere polis biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler meydana kaçtı. Bazı göstericiler yaralandı.

Bu arada, olaylar sırasında kaçmaya çalışan bir göstericinin başına biber gazı isabet etti. Kanlar içinde kalan şahısa basın mensupları yardım etti. Şahıs yoldan geçen bir sivil araca bindirilerek hastaneye götürüldü.

Polisin sabah saatlerinde Gezi Parkı'nda nöbet tutan göstericilere müdahalesinin ardından dağılan eylemciler saat 10.00'dan itibaren Divan Kavşağı'nda yeniden toplanmıştı.Eylemciler Gezi Parkı'na doğru hareket etmeye başlayınca polis engeliyle karşılaştı. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği eylemciler kaçışmaya başladı. TOMA ile müdahale edilen eylemcilerden yaralananlar oldu. Bazı eylemcilerin polisten kaçarken park halindeki bir TIR'ın altından geçmeye çalıştığı görüldü. Olaylar sırasında polisin attığı bir gaz bombası, yoldan geçen bir aracın camından içeri girdi. Aracının içinde gazdan etkilenen sürücü, hemen dışarı çıktı.

MÜDAHALELER ARA SOKAKLARDA DA DEVAM ETTİ

Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmasını engellemek için eylem yapan göstericilerin polisin müdahalesi İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda da devam etti. Polis, eylemcileri meydandan uzaklaştırmak için biber gazı attı, tazyikli su sıktı. Ara sokaklara kaçan göstericiler ise polis bariyerlerini caddeye koydu. Bölgedeki gerginlik sürüyor.

METRO SEFERLERİ DE 'GAZDAN' ETKİLENDİ

Taksim Gezi Parkı'nın yeniden düzenlenmesine karşı çıkan gruplara polisin biber gazlı müdahalesinden metro yolcuları da nasibini aldı. Metro ile seyahat eden yolcuların gazdan etkilenmeleri üzerine seferlere bir süre ara verildi.

Taksim'de polisin müdahalesi üzerine kaçışan gruplar metro ve iş yerlerine sığındı. Grupları takip eden polisin ısrarlı şekilde biber gazı kullanması bir çok kişiyi zor durumda bıraktı. Taksim Meydanı'nın savaş alanına çeviren görüntülerin yaşandığı müdahale sonrası metro ile seyahat eden yolcular da etkilendi. Bunun üzerine metroda biriken gazın boşaltılması için bir süre seferlere ara verildiği öğrenildi.

Seferlerin, metroya sızan gazın tahliye edilmesinin ardından yeniden başlayacağı belirtildi.

MAÇKA PARKI'NDA YANGIN ÇIKTI

Olaylar devam ederken Maçka Parkı'ndan dumanlar yükseldiği görüldü. Çalılıklardan alevler yükselirken, polis ekipleri TOMA aracıyla yangına müdahale etti.

Mete Caddesi'nde toplanan bir başka grup da etrafı barikatlarla çevrilen parka girmek istedi. Parka giremeyen gruptakilerin oturma eylemi yapması nedeniyle caddede trafik bir süre aksadı. Bir süre oturan eylemcilere caddeden geçen bazı kişiler de destek verdi. Çeşitli sloganlar atan gruptakiler, daha sonra barikatların önünde oturma eylemi yaptı. Gruptakiler, burada bekleyen polislere börek ikram etti. İkramı kabul etmeyen polisler, daha sonra biber gazı karıştırılmış tazyikli su kullanarak grubu dağıttı.

Bu arada çevredeki binalarda bulunan bazı vatandaşlar, polisin müdahelesini cep telefonlarıyla görüntüledi. Polis Gezi Parkı çevresini kuşatarak park içine sivil geçişi yasakladı. Gruptakiler nedeniyle bölgede trafik zaman zaman aksıyor.

Öte yandan Gezi Parkı ve çevresi ise savaş alanına dönmüş durumda. Polisin sabah saatlerindeki ilk müdahalesinin ardından bazı eylemcilerin İstiklal Caddesi'ne doğru kaçtığı, caddedeki bazı dükkanların camlarının kırıldığı görüldü.

YARALANAN GÖSTERİCİLER OTELE SIĞINDI

Taksim Gezi Parkı'nda polisle göstericiler arasında çıkan olaylar sırasında iki kişi yaralandı. Yaralı gençler, arkadaşları tarafından otelin içerisinde bekletildi.

Gezi Parkı'ndaki olayların ardından ortalık savaş alanına döndü. Göstericilerin direnmesi üzerine polis TOMA aracından sıkılan tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Çıkan olaylar sırasında iki gösterici yaralandı. Yaralılar, arkadaşları tarafından bir otele götürülerek, burada bekletildi. Başından yaralanan gence, arkadaşları yardım etti. Yaralıların hastaneye götürülmesi için ambulans istendi. Ancak ortalık savaş alanına döndüğü için çağrılan ambulans olay yerine varamadı. Bunun üzerine yaralılar, taksiyle hastaneye götürüldü.

ESNAFTAN POLİSE SERT TEPKİ

Taksim Gezi Parkı'nda günlerdir süren olaylarından ardından bir esnaf, evine ekmek götüremediğini belirterek polis ekiplerine sert tepki gösterdi. Olaylar nedeniyle evine ekmek götüremez hale geldiğini anlatan esnaf, 'Her gün böyle. Artık yeter. Çoluk çocuğuma ekmek götürmek istiyorum. Sizin gazınızdan bıktım. Karşıdakiler de insan, siz de insansınız. Bu böyle olmaz, amirinize söyleyin. Yazıklar olsun' dedi. Toplanan eylemciler ise esnafa alkışlarla destek verdi.

BİZE ULAŞIN