"Metin Lokumcu ölümsüzdür"

Hopa'da iki yıl önce çıkan olaylarda hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu anıldı.

Lokumcu'nun ölüm yıl dönümü dolayısıyla farklı illerden Hopa'ya gelen gruplar, ellerinde döviz ve pankartlarla ilçe merkezinde bir süre yürüdükten sonra Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, burada yaptığı konuşmada, Metin Lokumcu'nun ölümünün ikinci yıl dönümünde hala Hopalıların yargılandığını belirterek, "Katiller ise yargılanmıyor. Metin Lokumcu kardeşimiz için yürüdük. Metin Lokumcu, direnen bir kardeşimizdi. Zulme sessiz kalamadı, zulmün karşısında direndi" dedi.

Metin Lokumcu'nun kardeşi Mete Lokumcu ise "Bu meydandan bir Metin gitti, bin Metin geldi" diyerek, "Metin'in katilleri döktükleri kanda boğulacaklardır ama şu bir gerçektir ki Metin Lokumcu ölümsüzdür" ifadelerini kullandı.

Buradan ilçenin Kemalpaşa Beldesine giden grup üyeleri, beldeye bağlı Dereiçi köyünde Lokumcu için yaptırılan anıt mezarın açılışına katıldılar.
Artvin'in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011'de düzenlenen AK Parti mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylarda, AK Parti konvoyundaki araçlar taşlanmış, güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açmıştı. Taşlı saldırıda Başbakanlık Koruma Müdürlüğüne mensup bir polis memuru yaralanırken, olaylar sırasında rahatsızlanan emekli öğretmen Metin Lokumcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Trabzon ve İstanbul adli tıp kurumlarınca hazırlanan raporlarda, Lokumcu'nun vücudunda toksik maddeler bulunmadığı, ölümün mevcut kalp damar hastalığının aktifleşmesi sonucu meydana geldiği belirtilmişti.

BİZE ULAŞIN