Devlet memuru komünist başkan

Demokratik Halklar Federasyonu'nun desteğiyle Türkiye Kominist Partisi'nden (TKP) Tunceli Ovacık'ta başkanlık koltuğu Fatih Mehmet Maçıoğlu'nun (44) oldu. 3 bin 700 nüfuslu Ovacık'ta başkanlığı 656 oyla Maçıoğlu kazandı. Ovacık'ın kaybedeni ise 605 oyda kalan CHP'den istifa ederek BDP'ye geçen Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül oldu.

SORUNLARI HALK MECLİSİ ÇÖZECEK

Tunceli Devlet Hastanesi'nde laborant olarak çalışan Maçıoğlu, Türkiye'nin tek komünist belediyesi olan Ovacık'ta mazbatayı alır almaz çalışmalara başlayacağını söyledi. Maçıoğlu SABAH'a devrimci belediyecilik anlayışının bir alternatif olarak ortaya çıkmasının önemine dikkat çekti. Maçıoğlu, "Ovacık'ta bu anlayışla halka hizmet edeceğiz. Sosyal belediyecilik kavramını, halkın bu anlayış içerisinde kendi öz yönetimine kavuşmasını sağlayacağım. Devrimci çabayı Munzur'un coşkusuyla birleştirerek güneşli güzel günleri birlikte yaratacağız. İlçede tüm sorunları kuracağımız halk meclisleriyle çözeceğiz. Tüm ihtiyaçları, beklentileri ve yapılacak projeleri halkla birlikte hayata geçireceğiz" diye konuştu.


TARIM, HAYVANCILIK TURİZM KENTİ

Ovacık Demokratik Halk Dayanışması (ODHD), gelenekçi ve feodal zemine oturtulmak istenen belediyecilik anlayışını reddederek bu coğrafyada ezilenlerin, yoksulların, ötekileştirilmişlerin, yalnızlaştırılanların yanında olacğını söyleyen Maçıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyasal açıdan ötekileştirilen, asimile edilmek istenen ve zorla göçe itilen bir toplum var. Bu nedenle toplumda bir güven erozyonu, siyasal iktidarlar tarafından bilinçli bir şekilde yaratıldı. Burada bizlere düşen, Dersim'in inançlarına, kültürel, demokratik yapısına, tarihsel ve doğal dokusuna uygun projeler sunmak. Amacımız halk meclisleri, kadın komisyonları, gençlik komisyonları, engelli komisyonları oluşturarak birlikte karar almak; eğitime yönelik ve sosyal etkinlikler yapmak; doğamızı tehdit eden şirketlere karşı daha etkin bir şekilde mücadele etmek, geçmişimizin ve inançlarımızın yok olmamasını sağlamak. Üretimle ve ekonomik tedbirlerle ilgili projelerimiz önemli olacak. Bunlar tarım, hayvancılık ve turizmle ilgili, toplumun ekonomik olarak kalkınmasını sağlayacak projeler. 14 kişilik bir seçim komisyonu kurduk ve gece gündüz çalıştık. Halka kendimizi, yapacaklarımızı anlattık" dedi.


OVACIK'I DÖRDE BÖLECEĞİZ

İlçeyi dörde bölerek çalışmalar yaptığına dikkat çeken Maçıoğlu, "Evleri teker teker gezerek sorunları tespit ettik. Halkın taleplerini, beklentilerini rapor haline getirdik. Mazbatamızı alır almaz çalışmaya başlayacağız. Halkın sorunlarını, beklentilerini, isteklerini dinleyip ona göre adımlar atacağız. İnsanlara oluşturacağımız halk meclislerinin içinde kadın, gençlik, mahalle ve engelli komisyonları bulunacak. Bizlere düşen görev örgütlü bir halk yaratarak bir duruş kültürü geliştirmek olacak. Misyonumuz halk safında yer alarak emperyalistlere karşı duruş sergilemek olacak. İşsizlik, konut sorunu en önemli sıkıntı. Ovacık'ın en önemli sorunlarından birisi de kent silüetinin olmaması. Biz yeniden bir süreç başlatarak, kentin bir kimliğinin de ortaya çıkmasını sağlayacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN