Kılıçdaroğlu'nun garip 'çağrı'sı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçimlerden umduklarını bulamadıklarını kabul etti. Ancak istifa iddialarına cevabı ile herkesi şaşırttı. Asıl Başbakan Tayyip Erdoğan'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi

CHP Genel Baykanı Kemal Kılıçdaroğlu dün önce partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla seçim sonuçlarını değerlendirdi ardından, görüşlerini açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın balkon konuşmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın demokrasiyi, hukuku, siyasi partileri ve bazı sosyal grupları tehdit ettiğini savunarak, "Kimsin sen tehdit ediyorsun" dedi. Erdoğan'ın 'cadı avı' başlatacağını da öne süren Kılıçdaroğlu, "CHP olduğu sürece bu ülkede hiçbir yurttaşı sen tehdit edemezsin. Senin tehdidin sana, yandaşlarına söker" dedi. Başbakanın muhalefeti dizayn etmeye çalıştığını da savunan Kılıçdaroğlu, "Bizi dizayn edemezsin. Senin gücün yetmez buna" diye konuştu.

"ÜLKEYİ SOYAN İSTİFA ETSİN"
Kılıçdaroğlu, önceki gece kulislere yansıyan 'istifa edeceği' yönündeki iddialara da "İstifa edecek biri varsa, ülkeyi soyan adamdır, geçiniz bunları. Biz sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye yanıt verdi. CHP olarak bekledikleri oranda oy alamadıklarını ancak bundan sonra halka daha çok gideceklerini ve gerçekleri anlatacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu bir soru üzerine seçim çalışmalarıyla ilgili "Elimden geleni yaptım, görevimi yaptım, eksiğim olabilir milletin vicdanına seslendim, uyuyan vicdanları uyandırıncaya kadar hep sesleneceğim" dedi. Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarına ilişkin başta Ankara olmak üzere bazı yerlerde itirazlar için hukukçuların çalıştığını da bildirdi.

"CADI AVI' İDDİASI
Kılıçdaroğlu, "Cemaatle işbirliği' iddilarına "Tamamen AKP'nin uydurması" derken, cemaate yönelik operasyon beklentisi konusunda ise "Hükümet cadı avı başlatacağını söylüyor. Dikkatle izleyeceğiz, kim olursa olsun CHP olarak yanında olacağız" diye konuştu.

"KURULTAYDAN KORKMAYIZ"
Kılıçdaroğlu kurultay çağrısı olup olmayacağı yönündeki soruya da "Hukukun üstünlüğünü savunan partiyiz, tüzüğümüz var, programımız var. Kurultay koşulları oluşursa elbette kurultay yaparız. Niye kurultay istedin diye insanları asla suçlamayız, niye korkalım kurultaydan" yanıtı verdi. Erken seçim konusunda "Sorunumuz yok" diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna ise "Devleti soyan adamdan cumhurbaşkanı olmaz" yanıtı verdi.

EGE'Yİ KORUDU AKDENİZ'İ KAPTIRDI
CHP'de yerel seçimlerde alınan şok sonuçlar tartışılıyor. 30 Mart seçimlerinde umduğunu bulamayan CHP'de bir süredir sessizliğini koruyan parti içi muhalefetin yeniden hareketlenmesi beklenirken, özellikle ulusalcı kanat Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine 'cemaatle işbirliği görüntüsü' vermekle suçluyor. Parti genel merkezine uğramayan ve Mansur Yavaş'ın seçim bürosunda seçimi takip edeceği bilgisine rağmen seçim sonuçlarını evinde izlemeyi tercih eden Kılıçdaroğlu, 'istifa ettiği' haberlerini yalanlarken, parti kulislerinde "Kılıçdaroğlu ve ekibi güven tazelemeli" sesleri yükselmeye başladı. Seçimin ardından Kurultay hesaplarının yapılmaya başlandığı CHP'de, Kılıçdaroğlu'nun parti yönetiminde de revizyona gidebileceği konuşuluyor.

OYLARI 4 PUAN ARTTI

Yerel seçim sonuçları en çok CHP'de sıkıntıya yol açtı. Seçim propagandasını tümüyle 'yolsuzluk ve rüşvet' vurgusuyla yürüten CHP, 2009'a göre oylarına sadece 4 puan artırdı. Resmi olmayan bu sonuçlara göre CHP, Ege'de sahil şeridindeki gücünü korurken Akdeniz'de seçimi kaybetti. CHP, Antalya'yı AK Parti'ye, kalesi olarak görülen Mersin'i de MHP'ye kaptırdı. AK Parti'den ise Burdur ve Hatay'ı aldı. Seçimi yüzde 51 ile aldığı İzmir'de 4 puan geriledi. Ordu ve Artvin'de kaybeden CHP, Trakya illeri Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın yanısıra Aydın, Muğla, Eskişehir Çanakkale, Zonguldak, Sinop ve Giresun'da seçimi bir kez daha kazandı. CHP'nin kazandığı il sayısı toplam 13 oldu.

İSTANBUL'DA 14 İLÇE
İstanbul'da CHP için en büyük sürpriz, yüzde 50 oy aldığı Beylikdüzü oldu. CHP, Avcılar'da kadın aday Handan Toprak Benli ile seçimi kazandı. Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Kadıköy, Maltepe, Sarıyer, Silivri, Kartal ve Şişli'de seçimin galibi oldu. Üsküdar'da İhsan Özkes'le yarışa giren CHP, az farkla yarışı kaybetti.

'ŞİŞKİN EGO KAYBETTİ'
CHP'nin Antalya kaybına ilk tepki Deniz Baykal'a yakınlığıyla bilinen milletvekili Yıldıray Sapan'dan geldi. Sapan, "Antalya'da kibir kaybetti, saygısızlık kaybetti, şişkin ego kaybetti" dedi.

İSİMLERİ GİBİ KADERLERİ DE AYNI
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül ile adaşı olan Tunceli Ovacık'taki BDP adayı Mustafa Sarıgül'ün kaderi aynı oldu. Mustafa Sarıgül İstanbul'da Kadir Topbaş'a karşı, Ovacık'ta ise diğer Mustafa Sarıgül, TKP adayı Fatih Mehmet Maçıoğlu'na karşı yarışta kaybeden taraf oldu.

'Çileli bir yolculuk var'
Öte yandan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sarıgül, dün yaptığı yazılı açıklamayla seçim sonuçlarını değerlendirdi. Sarıgül, "Türkiye genelinde alınan sonuçlar şunu gösterdi; Hak ve özgürlükler için, demokrasi için, inançlara saygılı laiklik için, önümüzde çileli bir yolculuk var. Çocuklarımızın çağdaş bir Türkiye'de yaşaması için bu yolculuğu sürdürmek boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı. Sarıgül "Gerçek demokrasiyi yerleştirmenin, değişmez kılmanın kolay bir yolculuk olmadığını biliyorum. Bunu bir kez daha gördük" dedi.
BİZE ULAŞIN