Casusluğa karşı siber teyakkuz

MİT, asker ve polis siber güvenlik için toplandı. Devlet yetkililerine eğitim verilmesi ve kurumlara siber güvenlik ekipleri oluşturulması kararlaştırıldı

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan Suriye toplantısının ses kaydının sızması üzerine siber saldırılara yönelik daha geniş kapsamlı önlem için harekete geçildi. MİT, Genelkurmay, Emniyet ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da "Siber Güvenlik Toplantısı" yapıldı. Toplantıda devletin üst düzey yetkililerine siber güvenlik konusunda eğitim verilmesi kararlaştırılırken, kurumların alt yapısı dinleme, casusluk ve internet aracılığıyla bilgi toplamaya karşı yenilenecek. Bu kapsamda Dışişleri, Enerji, Ulaştırma ve Adalet bakanlıkları ile Genelkurmay gibi kurumlarda siber güvenlik ekipleri kurulacak.Türkiye'ye yönelik olası siber saldırı ihtimaline karşı BDDK, EPDK gibi kurumlara da siber güvenlik ekibi kurulması zorunluluğu getirildi. Kurumların internet güvenliği ve casusluğa karşı koyma yönetimi de ele alındı. Artık kurumların bilgi-işlek personelide sızmalara karşı güvenlik soruşturmasından geçirilecek.

DIŞİŞLERİ'NDE ŞİFRE UYARISI

Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına internet ortamındaki "123456" gibi sadece 6 rakamdan oluşan şifrelirin 2 saniye içinde, bir rakam ve büyük, küçük harf kombinasyonu eklendiğinde ise 15 dakikada kırılabildiği uyarısında bulundu. Bakanlık, "%, ?, &" gibi semboller kullanıldığı takdirde ise şifrenin 27 günde kırılabildiğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN