'Cumhurbaşkanlığı'nı ilk turda kazanırız'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "5 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AK Parti'nin bu oy oranını dikkate aldığımızda, AK Parti'nin göstereceği adayın inşallah birinci turda Cumhurbaşkanlığı'nı kazanacağını söyleyebilirim" dedi. Bülent Arınç AA'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken özetle şunları söyledi:
YEREL SEÇİMLER: CHP çok büyük bir yenilgi almıştır. Muhteşem bir sonuçla karşı karşıya kalmıştır. Zannediyorum ki Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı tartışılacaktır. Ve belki, CHP'nin içinden bir başka CHP'nin doğması gündeme gelecektir.
CEMAAT: Seçim sonuçları şunu gösterdi ki cemaat denilen olgunun seçimleri yüzde 100 etkileyecek ölçüde oy potansiyeli yok. Belki de "Kesinlikle AK Parti'ye oy atmayın' demelerine rağmen gönül bağıyla ve gözleriyle gördükleri gerçekler, o cemaatin bazı mensuplarının da AK Parti'ye oy kullandığını gösterebilir."
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ: 5 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AK Parti'nin göstereceği adayın inşallah birinci turda Cumhurbaşkanlığı'nı kazanacağını söyleyebilirim. Neden? Çünkü bugünkü oy oranımız yüzde 46 ise bu her şeye rağmen yüzde 46'dır. Yani iftiraların, hakaretlerin, CD'lerin, kasetlerin tartışılmadığı, sadece mahalli seçim şartları içinde bir seçim yapılmış olsaydı zannediyorum ki oyumuz yüzde 50'lere yakın olurdu. AK Parti yüzde 50'nin her zaman oy verebileceği bir adayı çıkarabilecek durumda. Yüzde 51 lazımsa, o yüzde 1'i de mutlaka buluruz, yeter ki seçim normal şartlar içinde yapılsın. Ben o meselenin şimdiden çözüldüğünü düşünüyorum."
AA'YA HAKSIZ İTHAM: Ulusal ajansımız AA seçim sonuçlarını ilk defa sandık başlarından ve öncelikle haber olarak sundu. Bunların ne kadar objektif olduğu, ne kadar doğru ve isabetli olduğu da sonuçlar açıklandığında ortaya çıktı. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu ve partinin ileri gelenleri, ulusal ajansımızı yersiz itham etmeye kalktılar. Niçin biz seçim haberlerini belli bir parti adına manipüle etmek durumunda kalalım. Bu bir iftiradır, bir yakıştırmadır... Bunu yapanların, seçim sonuçlarına bakarak, CHP'yi nasıl mahcup, yeri geldiğinde nasıl rezil ettiğini anlamak da mümkün."
BİZE ULAŞIN