CHP'nin Ankara itirazına il seçim kurulundan ret

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine şaibe karıştığını, oylarının diğer partilere yazıldığını ileri süren CHP'nin, Ankara İl Seçim Kurulu umudu da sona erdi. CHP, seçimlerden hemen sonra "sandık tutanaklarının yanlış tutulduğunu", "ilçe seçim kurullarındaki birleştirme işlemlerinin hatalı yapıldığını" ve "muhtarlık pusulalarının belediye başkanlığı oylarının zarflarının içine konulduğu oyların geçerli kabul edilmesi" gerektiğini savundu.

GÖKÇEK'İN MAZBATASI BUGÜN

Ankara'daki 25 ilçe seçim kuruluna itiraz eden CHP, itirazları sonucu oylarını bin 578 artırdı. AK Parti ile arasındaki 32 bin farkın kapanmasını sağlayamayınca bu kez de aynı taleplerle İl Seçim Kurulu'na başvurarak tüm oyların yeniden sayılmasını istemişti. İl Seçim Kurulu, CHP'nin tüm itirazlarını reddetti, böylece Ankara'daki seçimlerin kesinleştiğini ilan etmiş oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yeniden seçilen Melih Gökçek de bugün saat 14.00'te Ankara Adliyesi Konferans Salonu'nda törenle mazbatasını alacak.

Ağrı'da oylar yeniden sayılacak
Ağrı'da seçimleri BDP adayı Sırrı Sakık'ın 10 oy farkla kazanmasının ardından AK Parti itiraz etmişti. Ağrı Merkez İlçe Seçim Kurulu itirazları değerlendirmiş ve ret kararı vermişti. Bunun üzerine AK Parti İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Kurul itirazı kabul ederek merkez ilçedeki 196 sandıktaki oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Ardahan'da 55 oy farkla belediye başkanlığını kaybeden CHP'nin İl Seçim Kurulu'na başvurusu üzerine 45 sandıktaki oylar yeniden sayıldı. Sayım sonunda AK Parti'ye 20, CHP'ye ise 3 oy daha çıktı.
BİZE ULAŞIN