Devlet okulu isteyene kontenjan kolaylığı...

Çocuklarını cemaatin eğitim kurumlarından alıp devlet okuluna vermek isteyen ailelere kolaylık... Taban puanı tutan çocuklar için bu yıl kontenjan koşulu aranmayacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Paralel yapının okullarına çocuklarınızı göndermeyin, o okullardan çocuklarınızı alın" çağrısının ardından yüzlerce veli çocuklarını devlet okuluna aldırmak için başvurdu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da bunu kolaylaştıracak bir adım attı ve gitmek istediği devlet okulunda boş kontenjan olmadığı için ayrılamayan öğrencilerin mağduriyetlerini giderdi.

BU EĞİTİM YILINA MAHSUS

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın oluru ile 81 il milli eğitim müdürlüğüne 'Nakil ve Geçişler" konulu bir yazı gönderildi. Yazıda, yaşanan olumsuzluklara bağlı olarak okullarından ayrılmak isteyen ancak nakil şartlarını taşımadıkları için resmi okul ve kurumlara geçiş yapamayan öğrencilerin mağdur oldukları ifade edildi. Belirtilen olumsuzluklardan dolayı özel öğretim kurumlarından ayrılmak zorunda kalan ya da bırakılan öğrencilerin 2013-2014 ders yılı ile sınırlı olmak üzere nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla açık kontenjan şartı aranmaksızın nakillerinin gerçekleştirilmesi istendi. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde nakil ve geçişleriyle ilgili başvuru, kabul ve onay işlemleri il milli eğitim müdürlükleri tarafından e-okul sistemi üzerinden yapılacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasındaki nakil ve geçişlerde yerleştirme puanı ve okul açık kontenjanı, yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar arasında nakillerde ise açık kontenjan ile birlikte öğrencinin geriye dönük yıl sonu başarı puanı belirleyici oluyor. Herhangi bir puan kullanmaksızın öğrenci alan okulların nakil ve geçişlerinde ise öğrencinin ikametgâh adresi esas alınıyor.
BİZE ULAŞIN