Gökçek: Yedi düvelin sırtını yere getirdik

Ankara'da üst üste 5'inci kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen AK Parti adayı Melih Gökçek mazbatasını Adliye Sarayı'nda törenle aldı. Gökçek, "Yedi düvelin sırtını yere getirdik" dedi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden galip çıkan ve 5'inci kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Melih Gökçek, mazbatasını aldı. Ankara Adliye Sarayı'nda düzenlenen mazbata töreninde konuşan Gökçek, "Zaferimiz büyük bir zafer. Yedi düvel birleşti. Yedi düvelin sırtını yere getirdik" diye konuştu. Mazbatasını aldıktan sonra adliye önünde kendisini bekleyen binlerce Ankaralıya hitap eden Gökçek'e AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz tarafından "Başpehlivan kemeri" takıldı. Ankara tarihinde bir rekor kırdıklarını dile getiren Gökçek, "Ankara'da 25 belediye başkanlığının 20'sini kazanmak suretiyle zafer kazandık. Belediye Meclisi'nde yer alan 140 kişinin 99'u AK Partili" dedi. Başbakan Erdoğan'a seslenmek istediğini belirten Gökçek, "Buradan liderimiz Erdoğan'a seslenmek istiyorum: Sevgili Başbakanım yolun açık olsun. Allah yar ve yardımcın olsun. Biz burada gördüğün tabloyla senin peşinde olacağız. 4 ay sonra cumhurbaşkanlığını da böyle kutlayacağız inşallah" dedi. Gökçek, göreve "Ya Allah Bismillah" diyerek başladı.

'HİZMETTE SIRALAMA YAPACAĞIZ'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek mazbatasını aldıktan sonra belediye hizmet binasında gazetecilerin karşısına çıktı. Burada yaptığı açıklamada Belediye Başkanı seçilmesinde kendisine emek veren herkese teşekkür ettiğini söyleyen Gökçek, "Ankaralı yaptığımız hizmetlerden memnun olduğu için bizi 5'inci kez başkan seçti. Daha önce de söz verdiğim gibi bana en çok oy veren yerden çalışmalara başlayacağız. Hizmette ayrım değil sıralama yapacağız. Ben insanlar arasında ayrım yapmam" diye konuştu.

CHP, YENİDEN SAYIM İÇİN YSK'YA BAŞVURDU
CHP, Ankara'da oyların yeniden sayılması için YSK'ya başvurdu. Gökçek'in mazbatasını almasının ardından harekete geçen CHP, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili itiraz dilekçelerini Yüksek Seçim Kurulu'na verdi. CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, "İl seçim kurullarından aldığımız cevap, delillerin yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedildiğidir. Ancak biz de buna karşı şunu söylüyoruz, 'Deliller bizim elimizde olamaz, deliller oy pusulalarının bulunduğu çuvalların içindedir.' O nedenle oyların yeniden sayılmasını istiyoruz" dedi. Alçın, bugün de YSK'ya bir başka itirazda bulunacaklarını belirterek, "Olağanüstü itiraz diye bir kavram var yasalarda. Onun üzerinde de çalışılıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN