Bozdağ'dan kritik yanıt

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararları aleyhine hiçbir merciye başvurulamayacağını, bu kararın Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) götürülemeyeceğini söyledi.

Bozdağ, Meclis'te, seçim sonuçlarıyla ilgili YSK kararlarının AYM'ye götürülüp götürülmeyeceği yönündeki soruyu yanıtladı.

YSK'nın seçim sonuçlarını kesin olarak karara bağladığını ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"YSK'nin kararları aleyhine hiçbir merciye başvurulamaz. Buna Anayasa Mahkemesi de (AYM) dahildir. Ayrıca AYM'nin kuruluş ve yargılama usulleri hakkında kanunun 45. maddesi ve 3 fıkrası da çok açıktır. Orada da der ki; kesin olan kararlar aleyhine AYM'ye bireysel başvuru yoluna gidilemez. Çok açıktır. Dolayısıyla YSK kararı AYM'ye götürülemez. Şayet birisi bu kadar anayasanın ve kanunun açık hükmüne rağmen AYM'ye götürürse, AYM bunu kabul edilmez bir başvuru olarak görüp, ön incelemede reddetmesi kanun gereğidir. Mahkemenin takdirinde olan bir konu değildir."

"(Bireysel başvuru yapılabilir) şeklinde yorumlar var. Mansur Yavaş'ın, 'seçilme hakkım ihlal edildi' gibi..." şeklindeki ifadelerin hatırlatılması üzerine Bozdağ, "Hayır. Seçimle ilgili bütün ihtilaflar, bütün anlaşmazlıkları karara bağlayacak tek merci var, tek yetkili yer var; YSK'dır. YSK bütün ihtilafları kesin olarak karara bağlar. YSK'nin bu kararı aleyhine de hiçbir merciye başvurulamaz. Yargı merci dahil, parlamento dahil hiçbir yere başvurulamaz. AYM'ye bireysel başvuru yoluna da gidilemez. Kanun da açık, anayasa da açık. Yargı yoluna başvurulamayan kararlar aleyhine bireysel başvuru yoluna gidilemez" dedi.
BİZE ULAŞIN