Tek tıkla askerlik

Askerlik şubelerindeki uzun kuyruklar tarih oluyor. Asker adayları e-Devlet üzerinden alacakları sevk belgesiyle şubeye gitmeden birliğine gidebilecek

Mayıs 2014 er celbinden itibaren 12 aylık er statüsünde askerlik hizmetine tabi yükümlüler, askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden alacakları sevk belgesiyle birliklerine katılabilecek. E-devlet üzerinden sevk işlemini tercih etmeyen yükümlülerin sevk işlemleri, mevcut uygulamada olduğu gibi askerlik şubesi başkanlıkları tarafından yapılmaya devam edilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, uygulamanın 12 aylık er statüsünde askerlik hizmetine tabi yükümlüleri kapsadığını duyurdu. Ancak kısa dönem erler için de çalışmaların sürdüğü bilgisini verdi. İnternetten sevk işlemlerinin Mayıs'ta başlayacağını açıklayan MSB, 2 Aralık 2013'ten bu yana hem sevk hem de askerlik durum belgesinin şubelere gitmeye gerek kalmadan e-Devlet üzerinden alınabildiği bilgisini de paylaştı.

EVDEN BİRLİĞE

Buna göre yükümlüler, 18-30 Nisan arasında TC Kimlik Numarası ve şifreleriyle girecekleri 'e-Devlet-Millî Savunma Bakanlığı-ASAL Hizmetleri' bağlantısı üzerinden sevk belgelerinin çıktısını alabilecek. Birlik adresi, sevk tarihi, katılış tarihi, taşıma ve iaşe bedeli kapsamında kendilerine ödenecek para miktarı gibi bilgilerin yer aldığı sevk belgesinin çıktısını alacak olan yükümlüler, askerlik şubesi başkanlıklarına uğramadan nüfus cüzdanı ile birlikte eğitim merkezlerine/birliklerine katılabilecekler. Asker adaylarının iaşe bedelleri de PTT Kart üzerinden hesaplara yatırılacak.

ASKERİ KANUN'A YENİ DÜZENLEME
Bakan Yılmaz, Askeri Ceza Kanunu'nu günümüz şartlarına uyarlayacak 100 maddelik bir değişiklik için çalıştıklarını söyledi. Askeri Ceza Kanunu'nda halen idam cezasının yer aldığına dikkat çeken Yılmaz, düzenlemeyle bazı cezalarda indirim yapılacağını ifade etti.

ASKERLİK KISALINCA TALEP DE PATLADI
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, her dönem 70 bin asker gelirken bu dönem 90 bin askerin askerlik şubesine başvurduğunu açıkladı. Bu durumdan dolayı memnuniyetini dile getiren Bakan Yılmaz, "Askerlik süresinin düşmesinin ardından hiçbir sıkıntı yaşamadık. Hatta her celp dönemi 70 bin asker gelirdi şimdi 90 bin asker geldi" dedi. Yılmaz, sayının artmasında gerek askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşmesi gerekse para cezasının yüksek olması ve bu paranın faizinin işlemesinin etkili olduğunu söyledi. Yılmaz, bedelli askerlik konusunun da gündemde olmadığını da söyledi.
BİZE ULAŞIN