Gayriciddi, peşin hükümlü, acemice

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin "Ermeni soykırımı" tasarısını kabul etmesini sert dille eleştirdi: Konumuyla, yetkisi ve sorumluluk alanıyla bağdaşmayan bir karar

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesince "Ermeni soykırımı" tasarısının kabul edilmesine Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Bakanlık, karar tasarısını "alelacele ve acemice hazırlanmış gayri ciddi" olarak nitelerken komite için "konumu, yetkisi ve sorumluluk alanıyla bağdaşmayan bir tasarrufta bulunmuştur" ifadelerine yer verdi. Kararı, 'peşin hükümlü ve hukuki temelden yoksun' olarak niteleyen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Tarihi ve hukuku çarpıtan bu siyasi istismar çabasını reddediyor, söz konusu girişime öncülük edenleri kınıyoruz" gibi sert sözleri de kullandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: '

YETKİSİYLE BAĞDAŞMIYOR'
"ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi bir karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etmek suretiyle, konumu, yetkisi ve sorumluluk alanıyla bağdaşmayan bir tasarrufta bulunmuştur. Türkiye-Ermenistan protokollerine de yansıtılmış olan Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimiz, bu çerçevede hâlâ gündemdedir.

'KARAR YAPICI DEĞİL'
"Önümüzdeki dönemde, ABD Kongresi'nin, bu gibi yapıcı olmayan girişimlerle Türkiye-ABD ikili ilişkilerine zarar vermek yerine, mevcut konjonktürde her zamankinden daha fazla önem arz eden tarihi ittifak ve ortaklığımızı pekiştirmeye yönelik çabalar içinde olması önem taşımaktadır."

Genel kurulda oylanması gerekiyor
'Ermeni Soykırımı' karar tasarısının ABD Senatosu'ndan geçmesinin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, 'korkunç' olarak nitelediği 1915 olayları için '20. Yüzyılın en kötü mezalimlerinden biri olarak sonuçlandı.' diye konuştu. Psaki, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde katledilen veya ölümlerine yürüyen 1,5 milyon Ermeninin' yasını tuttuklarını ifade etti. Karar tasarısının ABD Kongresi'ndeki Senato Genel Kurulu'nda da oylanması gerekiyor.
BİZE ULAŞIN