Bilgi sızdıranlar ihraç edilecek

Yeni Yüksek Disiplin Kurulları Kanunu'na göre; gizli belge açıklayanlar, siyasi faaliyetlere girişenler Yüksek Askeri Şûra beklenmeden ihraç edilecek

Geçen yıl yasalaşan Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulları Kanunu'nun yönetmeliği 15 ay sonra dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeye göre artık Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarında Yüksek Disiplin Kurulları kurulacak.

YAŞ'I BEKLEMEDEN

Düzenleme son dönemde gündeme gelen casusluk iddialarına ilişkin de kritik öneme sahip. Artık devletin gizli bilgilerini açıklayan, ideolojik ve siyasi amaçlı faaliyetlere karışan ve ahlaki zayıflık gösteren kişilerin tespiti halinde Yüksek Askeri Şûra beklenmeden, Yüksek Disiplin Kurulları tarafından Silahlı Kuvvetlerden ihraç edilecek. Şüpheli asker hakkında "şüpheye yer olmayacak şekilde bilgi ve belgelerle disiplinsizliğin tespit olması" durumunda, mahkemelerde yargılandıkları davada beraat etse bile disiplin kararı ile ordudan atılabilecek. Paşalar için Genelkurmay bünyesinde Kuvvet Komutanı ve üst rütbelilerden, subaylar içinse kuvvet komutanlıkları kapsamında Disiplin Kurulları oluşturulacak. Yönetmelikten ana başlıklar ise şöyle:
SADECE ASKERİ YARGIYA İTİRAZ : İhraç kararı için iki disiplin amirinin teklifinin yanı sıra ortaya çıkan gelişme üzerine Kuvvet Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı da harekete geçebilecek. Yapılacak soruşturmanın ardından nihai karar Yüksek Disiplin Kurulu'nca verilecek. Karara karşı sadece askeri yargı yolu açık.
MAHKEMEDEN BAĞIMSIZ: Yönetmelikte açıkça disiplin kararının bağımsızlığına da yer verildi. Yani bir asker hakkında adli veya idari sivil yargıda herhangi bir dava devam ederken bile, TSK Yüksek Disiplin Kurulu kararı beklemeden ilgili hakkında işlem yapabilecek.
BERAAT ETSE BİLE: Şüpheli asker hakkında "şüpheye yer olmayacak şekilde bilgi ve belgelerle disiplinsizliğin tespit olması" durumunda, kişi mahkemelerde yargılandıkları davada beraat etse bile disiplin kararı ile ordudan atılabilecek.
GENERALLER DE KAPSAMDA : Yönetmeliğe göre general ve amirallerin disiplinsiz davranışları Genelkurmay Başkanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nca ele alınacak. Kanuna aykırı durum tespitinde generallere de TSK' dan ayırma cezası verilebilecek.
YÜKSEK KURUL: Genelkurmay Yüksek Disiplin Kurulu; Genelkurmay Başkanı başkanlığında Kara, Deniz, Hava, Jandarma Komutanları ile Genelkurmay İkinci Başkanı, Personel Başkanı ve Genelkurmay Adli Müşavirinden oluşacak.
BİZE ULAŞIN