'Cumhurbaşkanı seçimi krize dönüşmesin'

Seçim sonrası teşekkür turuna çıkan MHP lideri Devlet Bahçeli, Kütahya dönüşü gazetecilerle yaptığı sohbette gündemdeki konulara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
CUMHURBAŞKANLIĞI: Türkiye'yi yeni bir siyasi krize sokmamak gerekir. Koalisyonda bulunduğumuz dönemde cumhurbaşkanlığı seçimi oldu, krize dönüşmedi. Liderler zirvesi ile ortak aday belirleyemeyince Sayın Sezer'in ismi gündeme geldi ve 5 parti de üzerinde uzlaştı.
GÜL ÖRNEĞİ: 367 tartışması gündeme geldi. Bir kriz doğdu. Erken seçimden de 367 çıkmadı. Bu arada MHP 71 milletvekili ile TBMM'ye gelmişti. Ben tek cümle söyledim: O gün Meclis'te olacağız. Bu ifade 367'den yukarıda bir sayıyla meclisin toplanması halidir. Üçüncü turda gül Cumhurbaşkanı oldu. Burada da krizi aşan bir tavır ortaya koyan MHP'dir.
TOTO OYNANIYOR: Cumhurbaşkanlığı totosu oynanmaya başlandı. Siyasi partiler ve kamuoyu zaman aralığında adaylarını kamuoyuna duyurmalı, bir mutabakat aranmalı. Bu gerilimle seçime gidilirse, partilerin yarışı haline gelir ve o zaman genel seçimin mikrolaşma haline dönüşür.
BİZE ULAŞIN