AK Partili vekillere 'Köşk'e kim çıksın' anketi

AK Partili milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı için 3 ismi önerecekleri bir ankete katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partili milletvekilleriyle bugün yaptığı toplantıda dağıtılan formda vekillerden "Cumhurbaşkanlığı seçimi için akıllarındaki üç ismi" forma yazmaları istendiği belirtildi.

'BİZLERE ANKETLER DAĞITILDI VE HERKES KANAATLERİNİ SÖYLEDİ'

Başbakan Erdoğan'ın milletvekilleriyle gerçekleştirdiği istişare toplantısı sona erdi. Yaklaşık üç saat süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, toplantıda, yerel seçim sonuçları, üç dönem kuralı ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin milletvekillerin görüşlerinin sorulduğunu söyledi.

Şamil Tayyar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen istişare toplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve üç dönem kuralına ilişkin bir anket formu dağıtıldığını ve herkesin kanaatlerini söylediğini belirterek, 'Benim Cumhurbaşkanı adayım sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Genel eğilim Başbakanın aday olması yönünde. Bu istişareler devam edecek. Delegelerle, belediye başkanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla değerlendirmenin sonunda Başbakan kararını verecek' dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin sözcüsü Hüseyin Çelik yazılı bir açıklama yaptı. Çelik, AK Parti'nin ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi ve partideki üç dönem kuralıyla ilgili yol haritasını açıkladı. Buna göre, bugünkü toplantının hemen ardından 18 Nisan Cuma günü genişletilmiş il başkanları toplantısı yapılacak. Mayıs ayı başında Büyük Kongre delegeleri ile bir toplantı gerçekleştirilecek, ardından da 'AK Parti kampı' olarak bilinen 22. istişare ve değerlendirme toplantısı yapılacak. Çelik, "Böylelikle nihai bir karara varılacaktır." derken cumhurbaşkanlığı seçimi ve üç dönem kuralıyla ilgili karar için mayıs ayını işaret etti.

'Ortak akıl' vurgusu
Çelik açıklamasında, 2002'de Erdoğan'ın milletvekili olmamasından dolayı yaşanan "Kim başbakan olacak?" ve 2007'deki "Kim cumhurbaşkanı olacak?" tartışmalarını hatırlattı, çözüm için "ortak akıl" vurgusu yaptı:

"...birçok önemli husus, hep geniş çaplı istişare ve değerlendirmeler sonucu ortak akılla karara bağlanmıştır. Başbakanımız ve Genel Başkanımız birçok önemli konuda istişare, nabız tutma ve eğilimlerin belirlenmesi hususunu, AK Parti camiası ile sınırlı tutmamış, STK'ların, kanaat önderlerinin, nihayet sokaktaki vatandaşın ne istediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak aynı tavrın ve tutumun ortaya konacağından kimsenin şüphesi olmasın. AK Parti, Türkiye'nin partisi olmayı başarmış tek siyasi harekettir. Türkiye'nin isteği ve arzusu, bizim de istek ve arzumuzdur. Halkımız neyi isterse o olacak, halkın istemediği ise olmayacaktır."

ÜÇ DÖNEM KURALI
AK Parti Tüzüğü'ne göre üst üste 3 dönem milletvekili seçilen isimlerin bir dönem ara vermesi gerekiyor. Erdoğan'la birlikte partideki yaklaşık 70 isim bu kurala göre bu dönem sonunda tekrar aday olamayacak. Partide uzun süredir kuralın değiştirilmesi gerektiği yönünde de çağrılar var. Ancak Erdoğan bir çok kez kendisine sorulduğunda bu kuralın değiştirilmesi taraftarı olmadığını açıkladı. 17 Aralık soruşturmasının ardından ise Erdoğan , bu kuralın ancak Büyük Kongre'de yapılacak bir tüzük değişikliğiyle mümkün olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN