TIR savcıları dağıtıldı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) MİT'e ait TIR'ları durdurarak aratan ve bir süre önce özel yetkileri kaldırılan üç Adana savcısını geçici yetkilendirme ile başka illere gönderdi

MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulmasından sonra Adana Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Mustafa Sırlı ve Aziz Takçı'nın özel yetkileri kaldırılmıştı. Karaca, Sırlı ve Takçı'nın Adana'dadaki soruşturmayı yönlendirmek için Emniyet görevlilerini tehdit ettikleri iddiası üzerine HSYK 1'inci Dairesi bu üç savcının durumunu yeniden değerlendirdi.

TIR SORUŞTURMASI DA ETKİLEDİ

HSYK 1'inci Dairesi'nin dünkü toplantısında, üç savcının da "geçici yetkilendirme ile başka illerde görevlendirilmesini" uygun buldu. Buna göre, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca Kayseri'ye, Savcı Aziz Takçı Trabzon'a ve Mustafa Sırlı Sivas'a geçici yetki ile gönderildi. Görevlendirmelerde TIR soruşturması kapsamında tutuklanan 6 polis ve 2 askerin tekrar serbest bırakılması konusunda yaşananların da etkili olduğu öğrenildi.

HÂKİME DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

Polis ve askerlerin cumartesi günü serbest bırakılmaya çalışıldığı, bu kapsamda savcı Aziz Takçı'nın hâkim eşi S. R. Takçı'ya nöbet yazıldığı, durumun fark edilmesi üzerine polis ve askerleri serbest bırakma planının başarısız olduğu öğrenildi. Bu kapsamda savcı Aziz Takçı'nın hâkim eşi S. R. Takçı'nın da ceza hakimliğinden alınarak hukuk hâkimi yapıldığı öğrenildi.

TAHLİYE KARARLARI AYNI MAHKEMEDEN
Adana'daki casusluk soruşturması kapsamında tutuklanan 6 polis ve 2 asker tahliye edildi. Tahliyelerin MİT TIR'ları operasyonunu yapan savcılardan Aziz Takçı'nın görev yaptığı mahkeme tarafından birer saat arayla verilmesi dikkat çekti. Sahte isimlerle yasadışı dinleme yapmak ve bu eyleme iştirak etmekle suçlanan polislerin serbest bırakılmasının, hâkimlerin görevden alınmasında etkili olduğu öğrenildi.

HÂKİM VE SAVCILAR KARARNAMESİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI
Adli yargı hâkim ve cumhuriyet savcılarının 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu gereğince atanmalarına ilişkin kararname Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Kararnameyle çok sayıda ilde görevli Adli yargı hâkim ve cumhuriyet savcılarının yerleri de değişmiş oldu.
BİZE ULAŞIN