CHP'den "1 Mayıs" teklifi

CHP, 1 Mayıs'ın "1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı" olarak, Taksim Meydanı'nda kutlanması için kanun teklifi verdi. 1 Mayıs'ın İşçi ve Emekçi Bayramı günü olarak kutlanmasını öngören teklif Taksim Meydanı'nın adının "1 Mayıs Taksim Meydanı" olarak değiştirilmesini öngörüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin gerekçesinde, 1 Mayıs'ın bayram olarak kutlanabilmesinin, tarihi anlam ve önemine uygun olarak anma ve kutlamaların yapılabilmesinin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI OLARAK KUTLANACAK

Teklif, 1 Mayıs gününün Emek ve Dayanışma Günü yerine 1 Mayıs gününün İşçi ve Emekçi Bayramı günü olarak kutlanmasını düzenliyor.

1 MAYIS TAKSİM MEYDANI'NDA KUTLANACAK

Teklife göre; 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ülke genelinde İstanbul ilinde ise 1 Mayıs Taksim Meydanı'nda kutlanacak. Bayram kutlamalarına katılacak kişilerin güvenliğinin sağlanması ile yiyecek ve su ihtiyaçlarının karşılanması ilgili il valiliği ve kutlama alanının bulunduğu yer kaymakamlıklarınca gerçekleştirilecek.

TAKSİM MEYDANI'NIN ADI "1 MAYIS TAKSİM MEYDANI" OLARAK DEĞİŞTİRİLECEK

İstanbul İli Beyoğlu İlçesi sınırları içinde yer alan Taksim Meydanı'nın adının "1 Mayıs Taksim Meydanı" olarak değiştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni, bu kanunun yayımı tarihinden itibaren 1 ay içinde gerekli kararı alacak.
BİZE ULAŞIN