Vekillere gönüllerindeki Çankaya adayını sordu

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi nabız yoklayan Başbakan Erdoğan, milletvekilleriyle bir araya geldi. Erdoğan istişarelere devam edeceğini söyledi

Yerel seçimlerin ardından gözler Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevrilirken Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, milletvekilleriyle yaptığı toplantıda kritik mesajlar verdiği öğrenildi. Köşk için milletvekillerinin nabzının tutulduğu toplantıda Erdoğan "Eğer köşk'e çıkarsam halkın cumhurbaşkanı olurum. Anayasal haklarımı, tam yetkimi kullanırım. Asla halktan kopuşumuz olmaz" dedi. Erdoğan'ın "Başlattığımız yolda 2023 hedefinde halka verdiğimiz sözlerde aynı kararlıkla yolumuza devam ederiz" dediği öğrenildi. Paralel yapıyla mücadeleye de işaret eden Erdoğan Köşk'e çıksa da Başbakan olarak kalsa da paralel yapıyla mücadeleyi sürdüreceğini ekledi.

ÜÇ DÖNEM KURALI
AK Parti'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri için dün ilk adım atıldı. AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekilleri ile bir araya gelen Erdoğan hem yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 3 dönem kuralı ile ilgili vekillerin görüşünü aldı. Edinilen bilgiye göre milletvekillerine dağıtılan ankette "Cumhurbaşkanı olarak kimi görmek istersiniz", "3 dönem kuralı değişmeli mi aynı şekilde mi kalmalı" diye soruldu. Vekillerin ezici çoğunluğu Başbakan Erdoğan'ı Köşk'te görmek istediklerini belirtti. Bazı vekiller ise anketteki soruya soruyla karşılık vererek "Sizden sonra partinin başına kim geçecek?" sorusunu yöneltti. Toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapan AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan'ın birçok önemli konuda istişare yaptığını, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak aynı tavrın ve tutumun ortaya konacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi. Gerek Cumhurbaşkanlığı adayının kimin olacağı gerekse de 3 dönem kuralına ilişkin AK Parti nabız yoklamaya devam edecek. Bununla ilgili cuma günü Genişletilmiş İl Başkanlığı Toplantısı yapılacak. Ardından Büyük Kongre delegeleri mayıs başında, daha sonra yeri belirlenecek olan 22. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda da yine bu iki konu ele alınacak. Yapılan istişarelerin ardından AK Parti'nin Köşk adayı belli olacak.

HENÜZ KARAR YOK

Erdoğan, adayın kimin olacağı yönünde henüz bir kararın olmadığını belirterek, "İstişarelere devam edeceğiz. Bugüne kadar partim bana ne görev verdiyse onu yaptım. Bizim davamız şahıslar üzerinde inşa edilen bir dava değil. Savunduğumuz hakikatler bakidir. Partim ve milletim bana hangi görevi verirse görevden kaçmam" dedi.

'DAR BÖLGE' GÜNDEMDE
Seçim sistemindeki değişikliğin de gündeme geldiği toplantıda Erdoğan'ın dar bölge seçim sistemine olumlu yaklaştığı belirtildi.

GÜL'DEN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YORUMU:

Kimse şimdiden 'cebimde' demiyor
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili "Şüphesiz başka adaylar olacaktır ve neticede seçimlerle halk karar verecektir. Kimse şimdiden 'Bu benim cebimde' de dememektedir" değerlendirmesinde bulundu. Letonya Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Gül, "Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olup olmayacağınızı ne zaman açıklayacaksınız, Cumhurbaşkanlığına aday olmazsanız siyasete dönecek misiniz?" şeklindeki sorusu üzerine şunları kaydetti: "Takvim zaten açıklandı. Daha önce de söylediğim gibi, "Sayın Başbakan ile konuşacağız' dedim. Bunu yapmadık ama yakında konuşacağız tabii ki. Ama şahıslarımızla, ikimizle ilgili bir konu. Şüphesiz ki başka adaylar da söz konusu olacaktır ve neticede Türk halkı karar verecektir. Zaman zaman "biz, ikimiz konuşacağız' deyince, buradan farklı farklı eleştiriler de duyuyorum. Şüphesiz ki başka adaylar olacaktır ve neticede seçimlerle halk karar verecektir. Hiç kimse şimdiden "Bu benim cebimde' de dememektedir. Onun için bunun bilinmesini istiyorum. Benim ne düşündüğüm de nihayetinde önemli olacaktır."

TELEFONLARA İZİN VERİLMEDİ
Son günlerde devletin gizli toplantılarının bile dinlenmesi AK Parti'de dinlenmeye karşı önlemleri artırdı. İlk kez toplantıda bakan ve milletvekillerinin cep telefonları ile toplantıya katılmalarına izin verilmedi. Milletvekilleri telefonlarını danışmanlarına bakanlar da korumalarına verdi. Toplantı sırasında sinyal önleyici cihazlar da çalıştırıldı.
BİZE ULAŞIN