Devletin içinde devlet olmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında, paralel yapılanmaya ilişkin, "Devletin içinde devlet ve başka oluşumlar olmaz" mesajını tekrarladı.

"EŞİT HUKUK"
Cumhurbaşkanı Gül, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı toplantıda yargı sürecine müdahale ile ilgili "Tabii ki devlet sisteminde Anayasa, kanunlar bağlayıcıdır. Devlet içinde ayrı devlet ve oluşumlar söz konusu olamaz. Türkiye'de hukukun eşit olarak uygulanması Türkiye'nin yüksek gelirli ülke olma yolundaki en önemli şarttır" dedi. Gül, Türkiye'nin demokratik standartlarını yükseltme yolunda AB ile müzakere sürecinin en iyi mekanizma olduğuna dikkat çekti. Moral motivasyonun her alanda çok önemli olduğuna işaret eden Gül, "Seçim döneminin ne kadar sert ve gergin olduğunu hep beraber yaşadık. Ama Türk siyasi geleneği böyle. En parlak dönemlerde bile böyle sert olabiliyor. Tabii ki gelişmiş ülkelerde bu tip gelenekler yok. Ben inanıyorum ki bizde de bunlar değişecektir" diye konuştu.

KUTUPLAŞMA UYARISI
Gül ayrıca demokrasinin, çoğulculuğun gereği tartışmaların olabileceğine ancak bunların kırıcı, dışlayıcı ve kutuplaştırıcı olmamasının önemli olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN