'Siz daha adaletli dünya kuracaksınız'

Başbakan Erdoğan 23 Nisan çocuklarına seslendi: "Siz bizim eksiklerimizi tamamlayacak, sonraki nesillere çok daha adaletli bir dünya kuracaksınız"

Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'da, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenlikleri için Türkiye'ye gelen çocukları kabul etti. Erdoğan törende yaptığı konuşmada "Bütün çocuklara barış dolu, mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum" dedi ve çocuklara şöyle seslendi: "İstiyoruz ki bizlerin yaşadığı zorlukları inşallah çocuklarımız yaşamasın. Çocuklarımız savaşın, çatışmaların, kavgaların olmadığı çok daha güzel, huzurlu, neşeli bir dünyada yaşasınlar. Dünyanın özellikle barış içinde olmasının en önemli şartı adaleti sağlamak, aramızdaki sevgiyi çoğaltmaktır. Dünyamız çok büyük ve burada hepimize yer var. Hepimize yetecek kadar mutluluk var. Adalet, paylaşma, dayanışma olursa dünyamız, bütün çocukların, bütün insanların kardeşçe barış içinde, mutlu huzurlu yaşayacağı cennet gibi bir yere dönüşecektir. Sizler yarın birer siyasetçi, sanatçı, bilim adamı, öğretmen, doktor veya başka bir meslekte veya konumda olacaksınız. İşte o zaman bizim bıraktığımız eksiklikleri giderecek, bizim yanlışlarımızı düzeltecek. Sizlerden sonra gelecek nesiller için çok daha adaletli güzel bir dünya kuracaksınız. Buna da inanıyorum." Çocuklara "Siz ülkelerinizin kültür elçisisiniz" diyen Başbakan Erdoğan ayrıca sözlerine şunları ekledi: "Ben sizlerin o temiz yüreklerinize, o saf yüreklerinize kesinlikle güveniyorum. Hele hele gözlerinizden yansıyan sevgi, dostluk, barış bizim geleceğimizin teminatıdır. Ben bunu görüyorum, bu samimi pırıltı, güvenimi daha da pekiştiriyor. Unutmayın, sizler ülkelerinizin kültür elçilerisiniz. Böyle bir misyonu yüklenmiş vaziyettesiniz. Birbirinizle dostluğunuzu devam ettirmeyi, haberleşmeyi ihmal etmeyin. Muhakkak birbirlerinizin telefonlarını alın ve ziyaretiniz, bittikten sonra bu arkadaşlığınız devam etsin."

SURİYELİ ÖMER'İN HEDİYESİ İSTİKLAL MARŞI
Çocukların kendisine sunduğu hediyeleri kabul eden ve çocuklara hediye veren Başbakan Erdoğan'a, Nizip'teki konteynır kentte annebabası ve 5 kardeşiyle birlikte yaşayan Suriyeli 6 yaşındaki Ömer Nakşibendi'nin hediyesi duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Kulağına bir şeyler söylemek isyen çocuğu eğilerek dinleyen Erdoğan, küçük Ömer Türkçe İstiklal Marşı okumaya başlayınca duygulandı ve "Bizden daha güzel okuyor" dedi.
BİZE ULAŞIN