Gül: Gelecekle ilgili siyaset planım yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kütahya'da gazetecilerin soruları üzerine bundan sonraki süreçte aktif siyasette rol almayacağı mesajını verdi

Görev süresini doldurana kadar bütün illeri ziyaret etmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün de 77'nci il Kütahya'da ilk kez önümüzdeki döneme ilişkin fikir belirterek "Gelecekle ilgili siyaset planım yok" dedi. Kütahya Valiliği önünde halka hitap eden Gül, daha sonra valilikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Başbakan Erdoğan'la ne zaman görüşeceği ve Başbakan'ın "Köşk'e çıkarsam tam yetki kullanacağım" şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine konuya ilişkin ilk kez konuşarak şunları söyledi: "Ben bu cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin gayet nezih neticeleneceğine inanıyorum. Çünkü eskiden yaşadığımız krizler, tartışmalar, olmayacak. Bir belirsizlik de söz konusu değil. Onun için 'ülkenin üzerine siyasi riskler yüklenmesin. Herkes işinde gücünde sakin olsun' diyorum. Diğer yandan tabii ki adaylar çıkacak. Bunlar da önümüzdeki günlerde belli olur. Sayın Başbakan ve benimle ilgili konular söz konusu olduğunda, bir araya gelip bunları konuşacağımızı, görüşeceğimizi zaten söyledik. Gördüğünüz gibi çeşitli istişareler ve temayül çalışmaları yapılıyor. Biz de bir araya geldiğimizde konuşup bunları neticelendireceğiz. Adaylar netleştikten sonra başka bir süreç başlayacaktır. Görüyorum birçok tartışmalar ve spekülasyonlar oluyor. Bugünkü şartlar çerçevesinde benim gelecekle ilgili bir siyaset planımın olmadığını burada paylaşmak isterim. Çünkü bakıyorum, birçok spekülasyonlar birçok şeyler söyleniyor. Günü geldikçe bunlar daha çok konuşulacaktır, tartışılacaktır. Ama bunun da bilinmesini arzu ederim. Böyle bir planım yok."

'MEDVEDEV-PUTİN FORMÜLÜ OLMAZ'
Gül, bir gazetecinin "Medvedev-Putin formülü"nde olduğu gibi başbakanlık koltuğunu düşünüp düşünmediğini sorması üzerine, "Bu şekilde demokrasiye yakışan bir uygulama olduğu kanaatinde değilim. Halihazırda, bugünkü şartlar içinde ne düşündüğümü size söylemiş oldum" dedi. Gül, Cumhurbaşkanı adayı olmazsa siyaseti bırakıp bırakmayacağının tekrar sorulması üzerine ise, "Bugün Cumhurbaşkanı olduğum için bazı konuları açık konuşmak beni sınırlıyor. Ama şu bir gerçek ki ben bağımsız şekilde siyasete girmiş veya Cumhurbaşkanı olmuş bir insan değilim. Dolayısıyla bunları arkadaşlarımız ile konuşacağımızı, tartışacağımızı ve neticede bir karara varacağımızı, bunu da kendi aramızda konuşarak halledeceğimizi söyledim. Türkiye yeterince olgun bir ülke. Hepimiz de yeteri kadar olgunuz. Onun için Türkiye'nin geleceği daima parlak olacaktır. Daima da iyi olacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha sonra Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğg. Celal Başoğlu, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rekrörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan'ı ziyaret ederek bilgiler aldı.
BİZE ULAŞIN