Başbakan'dan sendikalara Taksim çağrısı

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs törenleri için Yenikapı ve Maltepe'deki miting alanlarının kullanılabileceği söyleyerek Taksim'e kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. Başbakan, 1 Mayıs'ta İstanbul'da resmi ulaşım araçlarının ücretsiz olabileceğini de söyledi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

1 milyar 250 milyon dolara mal olacak Avrasya Projesi ile şu anda 100 dakikada alınan yol 15 dakikada alınacak.

Türkiye bir kriz ve kaos ülkesi olarak gösterilmeye çalışıldı, uluslararası yatırımcılara gelmeyin çağrısı yapıldı.

Ekonomimiz dimdik ayakta kaldı, ekonomimiz büyümeye devam etti.

Turizm geliri 35 milyar dolara yükseldi.

İşveren çevrelerinin olumsuz kampanyalarına rağmen dünya Türkiye'yi önemli bir destinasyon noktası olarak görüyor.

Geçmişte bir Anayasa kitağçığı fırlatıldığı için milyar dolarlarını kaybeden bir ekonomi vardı.

En kirli darbe girişimlerinden bile etkilenmeyen sağlam bir ekonomimiz var.

Gezi, 17 ve 25 Aralık'ta başarılı olamayanlar hala insanları sokağa dökme peşinde.

Bugün hala sokakları nasıl hareketlendiririm diyen belli aktörlerin çaba sarf ettiklerini görüyoruz. Birileri hala gerilim siyaseti üretiyor. 30 Mart'ta millet söyleyeceğini sandıkta söyledi. Millet sokakta polis ve göstericilerin çatışmasını görmek istemiyor. Bu şımarık ruh hali son bulmalıdır.
Demokratik gösteri kültürünü artık öğrenmeliler.

Karanlık faili meçhullerin üzerine biz gittik. Türkiye'nin yakın tarihindeki karanlık noktaları aydınlatmak AK Parti hükümetinin gayesi oldu. Devlet içindeki karanlık suç örgütlerinin üzerine biz cesaretli gittik.

1 Mayıs'ın 124 yıllık geçmişi var. 2008'de 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Günü olarak biz tatil ettik. Ülkemizde, İstanbul'da miting yapılacak yerler bellidir. 1 Mayıs'ı kutlayacaklar gider izin verilen yerde kutlar.

Bir bayram günü, eza ceza günü olamaz. Bundan sonra Kadıköy'de de miting yapılmayacak.

Başbakan olarak rica ediyorum, Taksim'den ümidinizi kesin. Devletle çatışmaya girmeyin. Buyurun Yenikapı'ya, isterseniz Maltepe'ye. Mülki amir size yer olarak Yenikapı ve Maltepe'yi gösterdi, ben orada yapmayacağım dersen ben çatışmaya hazırım demektir. Hukuku zorlayarak kanun benim dersen, kusura bakma bu ülkenin kanunu bellidir. Biz de mitingimizi Yenikapı'da yaptık.

Taksim ısrarına biz iyi niyetle bakmayız. Sendika başkanı burası bizim kutsalımız diyor. Lafa bak. Kabir ziyareti yapacaksan, anıt ziyareti yapacaksan yönetim kurulu olarak yaparsın. O gün İstanbul'da resmi ulaşım araçlarını ücretsiz de yaparız. Birilerinin gönüllerinden Mısır'daki, Ukrayna'daki gelişmelerin geçtiğini millet biliyor. Millet 1 yıldır sabırla sokaklardaki şımarıklığı izliyor. Sandığa giderek mesajını net olarak vermiştir.

Kürtlerin yeni Türkiye'de olmaması için dışarıdan bir takım tahrikler oldu. Kürtler Türkiye'nin kurucu unsurudur. Kürtler, 23 Nisan 1920'de de Türk kardeşleriyle birlikte olacaklarını ilan ettiler. Tüm etnik unsurlar Meclis'te oldular. İlk Meclis, rastgele açılan bir meclis değildi. İlk Meclis böyle bir hoşgörünün üzerine bina edilmeseydi, Kurtuluş Savaşı yapılamazdı.

Bizim Suriye'ye uzanan elimizi inkar edenler var. Suriye, Mısır, Myanmar'a uzanan elimizi görmek istemeyenler var. Suriye'den ülkemize gelenlerin sayısı 1 milyona yaklaşıyor.

Mısır'daki 529 idam kararı... Demek ki bir kısım yargı belası her yerde var. AB'den ses çıktığını görmüyoruz. Bizim ciğerimiz yanıyor. İmanımız bunu gerektiriyor.

Mısır'daki idamlara bir kısım STK'ların dışında ses çıkaran yok. Hani idamlara karşıydınız.

Cumhuriyet, diktatör ve yeni şefler tesis etmek için kurulmamıştır.

Çetelerle mücadele ederken bir samimi hayalin peşinden koşuyoruz. 30 Mart'ta kibir abideleri kaybetmiş millet kazanmışdır.

Türkiye parası olanın düdüğü çalacağı, medyası olanın rotayı çizeceği bir ülke değildir.

Yeni anayasa yapalım dedik, mutabık kalınan 60 madde var.

AK Parti olarak 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi için istişarelerimizi sürdürüyoruz. Biz istişare partisiyiz.

Pensilvanya'daki zat tek ceketle yola çıktı şu anda binlerce dava açıyor. Sen bunun harç ücretini nereden buluyorsun. Bu ülkenin başbakanı nasıl dinlenir diyemiyorlar. Adeta devletin kurumlarını dinleme seansları haline getirdiler. Başbakanı dinleyeceksin, sonra utanmadan ''belge'' diyeceksin. Ne belgesi...

İnsanların mahremine girdiniz, sizin din anlayışınız bu mu?

Artık son çırpınışlarını yapıyorlar. Bu işin alt zeminini oluşturuyoruz. Gereğini yapacağız.

Bunların elinde şantaj kasetleri var. Bu devletin en tepesinden en alt kademesine kadar. Bunların elinde Cumhurbaşkanıyla ilgili de şantaj kasedi var, Genelkurmay Başkanı'yla ilgili var, benimle ilgili de vardı.

Elimizden geleni yapacağız. Bu devleti haşhaşilerden temizliyeceğiz.

Cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz ve açıklayacağız. Cumhurbaşkanlığı çantada keklik değil. Millete gidilecek, aday kim olursa olsun. Nihai kararı millet verecek.
BİZE ULAŞIN