Başbakanlık için 'yardımcı' formülü

Mehmet Ali Şahin, Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda dört başbakan yardımcısından birinin seçim ya da kongreye kadar geçici olarak koltuğa oturabileceğini söyledi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Başbakan Yardımcısı arkadaşlarımızdan biri seçime kadar Başbakanlık yapabilir" dedi. Erdoğan'ın yakın kurmaylarından biri olan Şahin, en çok merak edilen soruya yanıt verdi. "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü'ne çıkması durumunda kimin Başbakan olacağı" sorusunu yanıtlayan Şahin, şunları söyledi: "Başbakanımız, Cumhurbaşkanı adayı olursa ve seçilirse Başbakanlığı bırakacak. Bu durumda Başbakan Yardımcısı arkadaşlardan birinin seçime ya da kongreye kadar Başbakanlık yapması mümkündür. Bu konu da cumhurbaşkanlığı kadar önemli diye düşünüyorum. Sayın Arınç 'Başbakanımız Cumhurbaşkanı adayı olursa seçileceğine inanıyorum. Gönlümden geçen de Cumhurbaşkanı Gül'ün Başbakanlık görevine gelmesidir' demişti. Ben de hâlâ aynı hissiyatta olduğumu söylemek isterim." Özel bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Şahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Bu şartlarda gelecekle ilgili siyaset planım yok" sözlerini ise konuşmasının bütünü içinde değerlendirmek gerektiğini belirterek "Biz, siyaset yoluyla milletimize hizmet için yola çıkmış insanlarız. Bir görev düşerse bundan kaçamayız. Ben Cumhurbaşkanımızın da bu anlayışta olduğunu biliyorum. O nedenle onun konuşmasını bütün olarak değerlendirdiğimde, bu sonucu çıkarıyorum. Kendisinin Kütahya'da yapmış olduğu açıklamayı gereksiz spekülasyonlara son vermek için yaptığını düşünüyorum" dedi Başbakanlık için bir beklenti ve talebinin olmadığını söyleyen Şahin, Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanının halkın oyuyla seçileceğini hatırlatarak şöyle devam etti: "Bu, bir noktada Türkiye'nin artık Başkanlık Sistemi'ne adım attığını ifade eder. Önümüzdeki süreçte, hatta en kısa zamanda bu konuyu tartışmalıyız. Artık cumhurbaşkanını halkın seçtiği bir ülkede mutlaka ya başkanlık ya yarı başkanlık ya da partili başkanlık sistemine Türkiye geçmek durumundadır. Şu anda parlamentodan böyle bir düzenlemenin geçmesi mümkün görünmüyor. Dolayısıyla 2015 seçimlerine doğru giderken biz AK Parti olarak, yeni bir Anayasa ve bunun içinde başkanlık sistemini halkımıza sunmak durumundayız. Biz parlamentoda Anayasayı değiştirebilecek bir sayıda bulunursak, Anayasayı değiştirip şöyle bir Başkanlık Sistemi'ne geçmeyi arzu ediyoruz diyeceğiz. Böyle bir sayıya ulaşırsak tabii ki yine diğer partilerle bir uzlaşma sağlamaya çalışırız ama mutlaka Türkiye'nin başkanlık sistemine taşınması konusu bizim en öncelikle görevlerimizden biri olacaktır." Şahin'in açıklamasının ardından gözler başbakan yardımcılarına çevrildi. Bülent Arınç, Beşir Atalay, Emrullah İşler ve Ali Babacan kabinede Başbakan Yardımcısı olarak yer alıyor.

CUMHURBAŞKANI SANDIKTAN ÇIKTI BİLE
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı'nın kim olacağına ilişkin soruyu, "Millet bu soruların hepsini cevaplandırdı" şeklinde yanıtladı. Katar ziyareti sonrası uçakta gazetecilerle sohbet eden Zeybekci, "Ben 30 Mart seçimlerinin ertesinde, 'Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz' dediklerinde, 'millet bu konuların hepsini cevaplandırdı' dedim. Millet, 30 Mart'ta Cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili ne olacağını ve kimin olacağını da yazarak sandığa koydu. Cumhurbaşkanın kim olacağı partimizin söyleyeceği bir şey ama sandığa baktığınızda bunu görüyorsunuz" diye konuştu. Türkiye'de önümüzdeki dönemde dar bölgeli, iki turlu, muhalefete iktidar ümidi veren, yasama ve yürütmenin kesin olarak birbirinden ayrıldığı sisteme geçilmesi gerektiğini ifade eden Zeybekci şöyle devam etti: "Bunun adına başkanlık, yarı başkanlık ne derseniz diyebilirsiniz, bunu Türkiye sistemi olarak kurgulamamız lazım. Ülkenin hassasiyetleri ile evrensel hukuk normlarının en üstte olduğu, demokrasinin en ileri seviyelerinde, kendi içinde kontrol mekanizmaları olan bir sistem olmalı. Şu andaki sistemde biz, her seferinde hafif hasarlarla kaza yaparak durabiliyoruz, bunu arabaya zarar vermeyen hale getirmemiz lazım. Türkiye'de ilk defa halkın oyuyla seçilecek cumhurbaşkanını bu yolda atılacak çok güçlü bir adım olarak görüyorum. Şahsi görüşüm odur ki Başbakanımız Cumhurbaşkanı olmalı."

DAVUTOĞLU: İHTİLAF BEKLEMEYİN
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bundan sonraki 10 yılda, hatta yüz yıllar içinde AK Parti'nin kurumsallaşarak devam edeceğini belirterek "Çünkü bu sadece bir siyasi parti hareketi değil, büyük bir tarihi harekettir" dedi. AK Parti Konya İl Teşkilatı'nca düzenlenen toplantıda konuşan Davutoğlu Türkiye'nin kaderiyle AK Parti'nin kaderinin birbirine paralel seyrettiğini söyledi. Davutoğlu "AK Parti kadrolarında mevki makam hesabıyla birbiriyle ihtilaf edecek, hukuklarını zedeleyecek bir süreci bekleyenler daha çok bekler. Buna izin verilmez. Başbakanımızın başlattığı istişareler bunun işareti" dedi. Birilerinin Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmasını gereksiz yere önceden başlattığını ifade eden Davutoğlu "Milletin 30 Mart seçimlerine sevinmesine fırsat vermeden Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmasını başlatıp bir başka mücadele alanı açtılar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN