Paralel polisler arşivi öğütmüş

İstanbul Emniyeti'ndeki bazı paralel yapı mensubu polisler, 17 ve 25 Aralık sonrası izlerini kapatmak için bilgisayarlara format atıp yazılı belgeleri de kâğıt öğütme makinesine atarak imha etmiş

SABAH, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli paralel polislerin arkalarında iz bırakmamak için müdürlük bünyesindeki bilgisayarlarda yaptıkları yasadışı temizliğin belgesine ulaştı. SABAH'ın ulaştığı, 2 polis başmüfettişi imzalı belgeye göre, paralel yapı mensubu polislerin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Takip ve İzleme Büro Amirliği Tarassut Kısım biriminde ve kısım hizmetlerinde bulunan bilgisayarlara format attığı belirlendi. Yazıda, bilgisayarların içerisindeki bilgilerin silindiği, arşiv dolabında bulunan fiziki takiplere ilişkin tutanakların da yine kısım içerisine dışarıdan sokulan evrak imha makinesiyle imha edildiği kaydedildi.

TEKNİK TAKİP BİLGİLERİ VARDI

17 ve 25 Aralık soruşturması ardından görevden alınan paralel yapıya yakın polislerin yasadışı kayıt silme işlemleri yaptıklarına dair iddialar üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bir süredir idari soruşturma yürüten müfettişler çok ilginç bilgilere ulaştı. SABAH'ın ulaştığı, 2 polis başmüfettişi imzalı belgeye göre, paralel yapı mensubu polisler Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Takip ve İzleme Büro Amirliği Tarassut Kısım biriminde ve kısım hizmetlerinde yer alan bilgisayarlara format attı. Söz konusu bilgisayarlarda 17 ve 25 Aralık soruşturmalarına ilişkin dinleme kayıtları ve teknik takip bilgileri mevcuttu. Yazıda, B Blok 7. katta bulunan bilgisayarların içerisindeki bilgilerin silindiği, arşiv dolabında bulunan fiziki takiplere ilişkin tutanakların da yine kısım içerisine dışarıdan sokulan evrak imha makinesiyle imha edildiği kaydedildi. Hem bilgisayarlar üzerinde inceleme yapan hem de şubedeki polis memurlarının ifadelerine başvuran başmüfettişler Erhan Gülveren ve Kenan Aydoğan, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hakan Sıralı'ya yazdıkları yazıda, adli ve idari gereğinin yapılması talimatını verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü de Polis Teftiş Kurulu Bölge Başkanlığı'na bağlı müfettişlerin tespitlerini İstanbul Savcılığı'na bildirdi. Savcılık söz konusu olay ile ilgili soruşturma başlattı.
BİZE ULAŞIN