Ters köşe olabilir

  • Gündem
  • Perşembe 24.04.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin sürpriz mesaj verdi. 23 Nisan dolayısıyla Başbakanlık Merkez Bina'da çocukları kabul eden Başbakan Erdoğan, daha sonra çocuklarla Başbakanlığın merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Gazeteciler de "Daha önce de fotoğraf çektirmiştik, belki Başbakan olarak bu son fotoğraf olur" diyerek Başbakan'a hatıra fotoğrafı çektirme teklifi yaptı. Başbakan Erdoğan ise "Belli olmaz, boş hülyalara dalmayın" şeklinde espri yaparak gazetecilerle Başbakanlık merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan fotoğraf çekiminin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
NİHAİ KARAR KAMPTAN SONRA: (Cumhurbaşkanlığı konusunu Gül ile ne zaman konuşacaklarına ilişkin soruya) Cumhurbaşkanımız yarın Adana'ya gideceği için haftalık olağan görüşmeyi gerçekleştiremeyeceğiz. Biz öncelikle bir takım istişarelerde bulunacağız. Büyük Kongre üyelerimizle görüşeceğiz, MKYK ve MYK'da konuyu masaya yatıracağız. Bazı kanaat önderlerimizle dertleşeceğim, istişare edeceğim. Ondan sonra nihai olarak Cumhurbaşkanımızla müzakere edeceğiz. Mayıstaki kamptan sonra nihai kararı verebiliriz.
ANLAŞMAZLIK YAŞAMAYIZ: Cumhurbaşkanı ile aramızda herhangi bir anlaşmazlık olmaz. Biz aramızda o işi halledebiliriz. Bundan önce de medya bir şeyler söylüyordu; Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı. Sonra ters köşe oldunuz, yine ters köşe olabilirsiniz. Bizim sağımız solumuz belli olmaz. Aramızda bu işi hallederiz.
KAOSA İZİN VERMEYİZ: Bu makamların hepsi bizim için gelip geçici. Nerede daha faydalı olacaksak o adımı atarız. Ülkemizde kaosa, sıkıntıya vesile olabilecek hiçbir adımı biz aramızda atmayız. Nerede daha faydalı olacaksak onun adımlarını atarız. Nihai kararı verecek olan millettir.
SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ'NE YARDIM KONVOYU:
(TSK'nın Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu tehdit eden IŞİD'e karşı sınır ötesine geçtiği yönündeki haberlere ilişkin) Oradaki konvoyumuzun bütün şeyi tamamıyla Süleyman Şah Saygı Türbesi'ne götürülecek yardımlarla alakalıdır. Ve şu anda ilgili, sorumlu arkadaşlar bunu sürdürmektedir. Olay budur.

'BAŞKANLIK' İŞARETİ

Başbakan Erdoğan, Köşk ile ilgili açıklama yaparken Başkanlık sistemini işaret etti. Erdoğan şöyle konuştu: "Başkanlık sisteminin olmadığı ülkede neyin olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman, tamamında ya başkanlık ya yarı başkanlık sistemine geçilmiştir. Türkiye'de çok başlılık ne yazık ki netice vermiyor. Başkanlık sistemi denince bazı siyasiler parlamentoyu yok sayıyor. Başkanlık sistemi parlamentonun çok daha güçlü olduğu bir sistem. ABD'de Obama parlamentonun denetimi dışında karar alabilir mi? Bizim derdimiz sağlıklı tek sesliliği oluşturabilmek. Bütün o parlamentonun denetiminden geçtikten sonra böyle bir kararı verebilelim."

BİZE ULAŞIN