'Çanakkale bir insanlık anıtı'

Çanakkale Kara Savaşları anmasında konuşan Tuğg. Gürgen, "Çanakkale, savaşın acımasızlığına karşı bir insanlık anıtıdır" dedi

Çanakkale Kara Savaşları'nın 99'uncu yıldönümü dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde 32 ülkeden temsilcinin katılımıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Şehitler Abidesi'nde dün uluslararası katılımlı bir tören düzenlendi. Törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Yeni Zelanda Genel Valisi Jerry Mateparae, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Michael Ronaldson ile Tunus, Sudan, Senegal, Makedonya, Lübnan, Kosova, İrlanda, Avusturya, Arnavutluk, İngiltere, Almanya, Fransa, Azerbaycan, Bosna Hersek, Filistin, Hindistan, Kanada'nın da bulunduğu 32 ülke temsilcisi katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törene telekonferansla bağlandı. Törende Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen, "Her iki taraftan 500 binden fazla insan kaybına yol açan Çanakkale, vücudun fenne karşı koyması, bir gençlik avunması, kurşunların havada çarpıştığı bir ölüm kalım savaşıdır. Çanakkale'de 'bir tepe alındı' veya 'kaybedildi' demek, '2-3 bin insan öldü' demektir. Çanakkale, savaşın tüm acımasızlığına karşı bir insanlık anıtıdır"dedi. Milli Savunma Bakanı Yılmaz ise "Çanakkale bizim için zaferdir. Burada temsil edilen tüm ülkeler için de savaşla başlayan bir ilişkiyi barış ve güvene dayalı bir dostluğa dönüştürebildikleri için bir zaferdir" diye konuştu.

ÖLEN ASKERLER İÇİN KARANFİL BIRAKILDI
Savaşa katılan ülkelerin bayraklarının göndere çekildiği törende Özgür Suriye Ordusu bayrağı da yer aldı. Savaşa katılan ülkeler Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, ölen askerler anısına saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Göndere Türk bayrağı çekildi. Konuşmaların ardından Türk Hava Kuvvetleri Solo Türk gösterisi sergilendi. Çanakkale İl Müftüsü İbrahim Öcüt dua etti. Onur kıtası, dost ülkeler askeri birlikleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri ve izcilerin katılımıyla resm-i geçit yapıldı. Türk Şehitliği'nde Fransız ile İngiliz milletler topluluğu anıtlarında törenler yapıldı. ziyaret edilip karanfiller kondu.
BİZE ULAŞIN