Haşim Kılıç'a AK Parti'den ilk tepkiler

Haşim Kılıç'a AK Parti tarafından ilk tepki Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'dan geldi. Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop da "cübbeni çıkar siyasete gir çağrısı" yaptı.

AYM Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin 52. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende sert açıklamalar yaptı. AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar ise Kılıç'ın açıklamaları ile ilgili çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.

Şamil Tayyar Twitter mesajında "Haşim Kılıç Abüllatif Şenerleşti, artık o da tarihin çöplüğündedir" ifadesini kullandı. "Haşim Kılıç'ın açıklamaları Başbakan'ın Cumhurbaşkanı olmasını daha zorunlu hale getirmiştir" diyen Tayyar, "Çankaya seçimi yeni İstiklal mücadelesinin en önemli evresidir" tespitini yaptı.

MUSTAFA ŞENTOP: "CÜPPESİNİ ÇIKARTIP SİYASETE GİRSİN"

AK Parti tarafından gelen ikinci tepki ise Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'tandı. Şentop Haşim Kılıç'ın açıklamaları için: "Yakışıksız ve sığ değerlendirmeler. Bu işler cübbeyle olmaz, cübbesini çıkartsın siyasete girsin." dedi.

BAŞKAN BU KONUŞMAYI KİMLE YAZDI?

Adalet Bakanı Danışmanı Adnan Boynukara'nın Kılıç'ın açıklamarına yorumu ise şöyle oldu: Eleştirilere 'sığ' demek yerine, keşke bahsettikleri kararın nasıl alındığını da açıkça ifade edebilseler. Birisi; kanunla HSYK başkanına verilen yetkiler ile tüzükle Anayasa Mahkemesi Başkanı'na verilen yetkileri karşılaştırmayı düşünür mü? Ülkenin seçilmiş başbakanının cevap verme şansının olmadığı yerde söylenen 'lafları' kahkaha atarak destekleyen yargı mensupları kim acaba? Kafayı kurcalayan soru; başkan bu konuşmayı tek başına mı, AYM üyeleriyle birlikte mi veya üyelerin dışında birleriyle birlikte mi yazdı?

BİZE ULAŞIN