'Türk toplumuna düşman değiliz'

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 24 Nisan mesajında ülkesinin Türk toplumunu düşman olarak görmediğini bildirdi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye'nin "Ermeni soykırımı" iddialarını tümüyle inkâr ettiğini ifade ederek, buna karşın ülkesinin Türk toplumunu düşman olarak görmediğini savundu. Başbakan Erdoğan'ın mesajına ise değinmedi. Sarkisyan'ın 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle yapacağı "24 Nisan konuşmasının" metni Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yayınladı. "Osmanlı İmparatorluğu'nun halefi olan Türkiye, Ermeni Soykırımı'nı tümüyle inkar politikasını sürdürüyor" denilen metinde şu ifadeler de yer alıyor: "Biz bir suçun inkârının da bu suçun doğrudan devamı anlamına geldiğinden eminiz. Gelecekte benzer suçları sadece bu suçun kabul edilmesi ve kınanması önleyebilir."

YARDIM EDEN TÜRKLER

Sarkisyan, Türk toplumunu düşman olarak görmediklerini de herkesin önünde bir kez daha teyit etmek istediklerini belirtti. Sarkisyan, "masum kurbanların anısı önünde eğilirken, Ermeni komşularına yardım elini uzatan Türkleri, Türk aileleri de hatırladıklarının" altını çizdi ve "Tanrı yurttaşlarımıza elini uzatarak onlara çok şey verenleri, kendilerinin ve ailelerinin hayatını tehlikeye atanları kutsasın" ifadelerini kullandı. Ermenistan Cumhurbaşkanı'na göre, "Bu tarihi utancı geride bırakılması ve devletin bu ağır yükün altından kurtarılması" Türkiye'nin tavrına bağlı.

BAŞKANLIK AÇIKLAMASI

Ermenistan'ın resmi açıklamasında ise Türkiye'nin mesajından tatmin olunmadığı belirtildi. Ermenistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması soykırımın inkarının daha gelişmiş bir tezahürüdür" denildi. Metinde, "Erdoğan'ın açıklamasında Türk propagandasının iyi bilinen tezleri yer alıyor. Bizler Türkiye'den aslında farklı bir şey bekliyoruz. Somut olarak bu politikayı hazırlayan ve uygulayanları ortaya koymak gerekiyor" denildi. Açıklamada, "Türkiye'de Ermenilere karşı olan tavrın günümüz politikasında da devam ettiği" öne sürüldü. Türkiye'nin olumsuz tavrına örnek olarak ise, Ermenistan'a uygulanan ambargolar gösterildi. Sarkisyan ve diğer devlet erkanı Soykırım Anıtı'ndaki törene katıldı. AJANSLAR

Türk bayrağı yakıldı
Ermen ist an'daki 1915 gösterilerinde Türk bayrağı yakıldı. Her 24 Nisan'da düzenlenen 'meşale yürüyüşüne' katılan binlerce kişi, 'Soykırım Müzesi' önünde toplandı. Türkiye'den 1.5 milyon insanın soykırımına uğradığının tanınmasını isteyen göstericiler, Türk bayrağını meşalelerle ateşe verdi. İstanbul'da ise Taksim'deki Fransız Konsolosluğu önünde toplanan yüzlerce kişi, 1915 olaylarında hayatını kaybedenleri dualarla andı. Kalabalık olaylarda ölenlerin fotoğraflarını taşıdı.

BİZE ULAŞIN