Türkiye Ermenileri: Sevgiyle kabul ettik

Türkiye Ermenileri Patrikliği "Başbakanımızın ilettiği taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz" açıklaması yaptı

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının, Türkiye ve Ermenistan halkları arasında tesis edilecek bir köprünün temel taşları olacak bir nitelik taşıdığı belirtildi. Tüm savaşlarda olduğu gibi 1. Dünya Savaşı'nın da olumsuz etkilerinin yıllar boyu sürecek toplumsal fırtınalar yarattığı vurgulanan açıklamada, "Savaşa taraf olan ülkelerin vatandaşları, acılarıyla baş başa kalmışlar, analar, babalar evlatlarını, kadınlar eşlerini, çocuklar ana babalarını kaybetmenin acısını yaşamışlardır. Özellikle tarih boyunca uygarlıklara beşik olmuş Anadolu toprağının ortasına düşen ateş, sosyal yaralar açmıştır" ifadeleri kullanıldı. Erdoğan'ın mesajının ileriye dönük ve olumlu adımların atılmasında Türkiye ve Ermenistan halklarını cesaretlendirecek nitelikte olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bu mesajın, yasama organı olmak üzere teşkil edildikleri halde tarihi yargılayan ve savaşın acımasız ortamında acılar çekmiş insanların bir kesiminin acılarını görmezden gelen meclislerin kararlarını gölgede bırakacak nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Bu mesajın Türkiye karşıtlarınca da doğru değerlendirilmesi gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniler, Türkiye ve Ermenistan halklarının acılarını dindirecek, yaralarını saracak mutlu bir günün selamlanacağına inanmaktadırlar. Bu mutlu kucaklaşmanın gerçekleşmesi için düşmanlığı körükleyen kin ve nefret söylemlerinin bir tarafa bırakılmasının doğru olacağını düşünüyoruz. Sayın Başbakanımızın hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmaları dileklerine 'Amin' diyor, iletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz. İnancımızın bir gereği olarak kadim dini geleneklerimiz uyarınca hayatlarını kaybedenleri dualarla anıyoruz. Tanrı dualarımızı kabul etsin ve yaralı gönülleri taşlardan, dikenlerden arındırarak karşılıklı sevgi, saygı tohumlarının yeşereceği verimli topraklar haline getirsin."

Osmanlı torunu Ermeniler'e vatandaşlık
Başbakan Erdoğan'ın mesajı geniş yankı bulurken, hükümetin Ermenilere yönelik ikinci bir adım için çalışma içinde olduğu öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan çalışmaya göre 1915 olayları sırasında tehcire tabi tutulan Osmanlı vatandaşlarının, çocuk ya da torunlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, pasaportu ve kimliği verilmesi gündeme alındı. Diplomatik kaynaklar henüz kesinleşen bir süreç olmadığını ancak konunun hükümetin gündeminde olduğunu vurguladı. Çalışmanın netleşmesi durumunda tehcirden zarar gören Ermenilerin kayıtları arşivlerden çıkarılmaya çalışılacak. Bu kişilerle ellerinde belgesi olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuran Ermeniler Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığına kabul edilecek.

"BİZİM DİYASPORAMIZ"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 2011 yılındaki Büyükelçiler Konferansı'nda "Anadolu topraklarından göçmüş, dini ve mezhebi ne olursa olsun her birey, bizim diyasporamızdır. Ermeni dostlarımızın da kalbini tek tek kazanacağız" açıklaması yapmıştı.
BİZE ULAŞIN