'Devlette bu tip mesajlar üzücü'

Cumhurbaşkanı Gül: Devlet kurumları arasında bu tip mesajların ve ortamın çıkması üzücü. Düşünceler ifade edilebilir, ama daha farklı üslup içerisinde olursa alınması daha kolay olur

CumhurbaşkanıAbdullan Gül, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın tartışılan açıklamalarını Türkmenistan'dan değerlendirdi. Devlet kurumları arasında bu tip mesajların çıkmasının üzücü olduğunu belirten Gül, "Düşünceler ifade edilebilir, konuşulabilir ama bunlar daha farklı üslup içerisinde olursa o zaman şüphesiz ki alınması daha kolay oluyor" dedi. Konakladığı Oğuzkent Otel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdullah Gül, gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
Gül, perşembe günü Başbakan Erdoğan ile haftalık olağan görüşmede cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunun gündeme gelip gelmediğine dair soruyu "Bunları konuşuyoruz işte. Siz de biliyorsunuz. Ama önümüzdeki kısa süre içerisinde bunlar netleşir. Neticeleri görürsünüz" diye yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın "Sizi ters köşeye yatırabiliriz" sözlerinin anımsatılması üzerine ise Gül, "Hepimiz bir şey söyleyeceğiz. Ben, bir şey söyleyeceğim, o, bir şey söyleyecek. Başından beri söylediğim nedir? Biz, kendi aramızda ikimizle ilgili konuyu konuşup, kendimiz neticeye varırız. Bundan dolayı Türkiye'ye herhangi bir risk kimse biçmesin demişimdir" diye konuştu.

'YÜZ İFADEMİBİLE İSTİSMAR ETTİLER'
MİT Yasası'nı onayladığını ancak yasaya ilişkin eleştiriler bulunduğunun ifade edilmesi üzerine Gül, "Bazı şeyleri değiştirttim, bazı şeyler eklendi. Tartışmalı konular her zaman olabilir. İtiraz varsa onu anayasa uygunluğu açısından bakacak mercii bellidir" dedi. Gül, AYM Başkanı Kılıç'ın konuşması sırasında yüz ifadesine çeşitli anlamlar yüklenmesine ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: "Bunlara da hayret ediyorum doğrusu. Her şeyi böyle istismar edenlere. Geçenlerde Meclis resepsiyonunda da sıcaktı. Böyle birşey yazmışlar. Terleme hikayesi. Bunların bu tip istismar edilmesini hoş karşılamıyorum. O söylediğin konuyu da (yüz ifadesi) bugün fark ettim. Bunu internet sitelerinde dolaştırıyorlarmış. Bunlar artık doğrusu hafif şeyler."

TUZ VE EKMEK İKRAMI
Atçılık Bayramı'na katılmak üzere Türkmenistan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü milli kıyafetler giymiş Türkmen çocuklar karşıladı. Çocuklar Gül'e ekmek ve tuz ikramında bulunurken gül de takdim ettiler.

BİZE ULAŞIN